Renal transplant verici adaylarında çift kan örneği ile Tc-99m dtpa kullanılarak hesaplanan GFR ölçümlerinin gama kamera, MDRD yöntemleri ile hesaplanan GFR ölçümleri ve diğer böbrek fonksiyon testleri ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 260265
  2. Yazar: ARİF KÜRŞAD AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Glomerüler filtrasyon hızı ölçümü renal transplant donör adaylarının böbrekfonksiyonlarının değerlendirilmesinde büyük öneme sahiptir. Çalışmamızda Tc-99mDTPA enjeksiyonu sonrası ÇPÖM'nun referans kabul edilerek diğer yöntemlerin (gamakamera, Cockcroft Gault ve MDRD formülleri) renal transplant donör adaylarında GFRdeğerlerini saptamadaki güvenilirliğinin araştırılmasını amaçladık.Çalışmamızı renal transplantasyon donör adayı olarak değerlendirilen yaşları 25ile 81 (yaş ortalaması: 50.8 yıl) arasında değişen 19 kadın, 11 erkek, toplam 30 olguoluşturmuştur.Ortalama ± SD değerleri ÇPÖM ile 30 olguda hesaplanan ortalama GFR değeriiçin 76.91 ± 12.46 ml/dk/1.73 m2 olarak hesaplandı.Gama kamera yöntemi, MDRD 1, MDRD 2, Re-exp MDRD ve Cockcroft Gaultformüllerine göre GFR değerleri sırası ile 102.95 ± 16.36 ml/dk/1.73 m2, 112.45 ±34.71 ml/dk/1.73 m2, 111.3 ± 35.16 ml/dk/1.73 m2, 102.67 ± 23.08 ml/dk/1.73 m2olarak hesaplandı.30 olguda kreatinin değerleri ortalama 0.7 mg/dl olarak ölçüldü.ÇPÖM ile gama kamera, MDRD 1, MDRD 2 ve Re-exp MDRD formülleriarasında Pearson korelasyon testine göre iyi korelasyon vardı. Korelasyon katsayıdeğerleri sırası ile r= 0.78, p= 0.0001; r= 0.46, p=0.009; r=0.39, p=0.03; r=0.56,p=0.001 olarak bulundu.ÇPÖM ile Cockcroft Gault formülü arasındaki korelasyon ise istatistiksel olarakanlamlı bulunmadı. Korelasyon katsayı (r=0.25, p=0.17) olarak bulundu.ÇPÖM ile gama kamera ve MDRD formüllerini kullanarak hesapladığımız GFRdeğerleri arasında iyi korelasyon bulunmuştur. Bu yöntemlerin kolay uygulanabilirolmaları nedeni ile renal transplant donör adaylarında GFR hesaplanması içinkullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Glomerular filtration rate has a big importance for the evaluation of renalfunctions in potential kidney donors. The present study has been designed to define thereliability of the gamma camera, MDRD and Cockcroft Gault prediction equations inthe determination of GFR measurements in potential kidney donors considering TPSMas a reference method.Thirty potential kidney donors (19 female, 11 male; mean age 50.8 years) wereincluded in this study.The mean ± SD GFR value was 76.91 ± 12.46 ml/min/1.73 m2 in the two plasmasample method.GFR values calculated using gamma camera, MDRD 1, MDRD 2, Re-expMDRD and Cockcroft Gault prediction equations were 102.95 ± 16.36 ml/min/1.73 m2,112.45 ± 34.71 ml/min/1.73 m2, 111.3 ± 35.16 ml/min/1.73 m2, 102.67 ± 23.08ml/min/1.73 m2 respectively.Serum creatinine values were 0.70 ± 0.18 mg/dl in thirty donors.There is a good correlation among the methods of TPSM and gamma camera,MDRD 1, MDRD 2, Re-exp MDRD prediction equations. The correlation coefficiantswere r=0.78, p=0.0001; r=0.46, p=0.009; r=0.39, p=0.03; r=0.56, p=0.001 respectively.There was no statistically significant correlation between TPSM and CockcroftGault prediction equation. The correlation coefficient was r=0.25, p=0.17.There has been found a good correlation among the methods of TPSM, gammacamera method and MDRD prediction equations. As these procedures are easy toperform they can be used for the determination of GFR values in the potential transplantdonors.