Hipotiroidili hastalarda kas kuvveti ve yorgunluk derecesinin izokinetik test ile değerlendirilmesi
Evaluation of strength and fatigue levels of muscles by isokinetic testing In hypothyroid patients
- Tez No: 248090
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalısmada; yeni tanı almıs hipotiroidi hastalarınnın diz kaslarının kuvvet veyorgunluk dercesi, izokinetik dinamometre ile ölçülüp, sağlıklı kontrol grubu ilekarsılastırılması amaçlanmıstır.Çalısmamıza, labaratuar olarak subklinik hipotiroidi tanısı alan 30, asikar hipotiroiditanısı alan 20 hasta ve herhangi bir hastalığı olmayan 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi.Yorgunluğun siddetini belirlemek için VAS (Visual Analogue Scale) kullanıldı. ?zokinetikdinamometre (Cybex NORM) ölçümleri ile 60°/sn ve 180°/sn'lik açısal hızda diz fleksiyon veekstansiyon pik torkları, 180°/sn'lik açısal hızda toplam is değerini ölçmeyi sağlayan testyapıldı.Asikar hipotiroidi grubunda saptanan VAS değeri ortalaması subklinik hipotiroidigrubuna göre daha yüksekti ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. ?zokinetik dinamometre(Cybex NORM) ölçümleriyle değerlendirilen tüm paremetrelerde; hasta grupları ve kontrolgrubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmasına rağmen, asikar hipotiroidi ilesubklinik hipotiroidi grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.Sonuç olarak; hipotiroidinin miyopatiye neden olduğu uzun süredir bilinmesinerağmen, literatürde bugüne kadar izokinetik dinamometre ile asikar ve subklinikhipotiroidinin kontrollü karsılastırıldığı çalısma bulunmamaktadır. Çalısmamızda asikarhipotiroidi ve subklinik hipotiroidi grubundaki hastaların kas kuvvet ve enduranslarınınkontrol grubuna göre düsük bulunmasıyla birlikte subklinik ve asikar hipotiroidili hastalararasında fark olmaması miyopatinin hipotiroidinin erken evrelerinde ortaya çıktığını ve tanıanında değerlendirilmesi gereken bir durum olduğunu düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study, our purpose was to evaluate a group of patients diagnosed recently ashypothyroidism. We measured the strength and fatigue parameters of their knee muscles byisokinetic dynamometer system (Cybex NORM) and compared with the healthy volenteers.For this purpose; 30 patients diagnosed as subclinical hypothyroidism, 20 patientsexisting overt hypothyroidism signs and laboratory findings and 30 healthy volenteers wereincluded in the study. Visual Anolog Scale was used to identify the degree of fatigue. Strengthmeasurements were obtained by the isokinetic dynamometer. Test were performed at 60°/snand 180°/sn to obtain peak torque values of knee extansors and flexors and at 180°/sn totalwork was calculated.Average VAS scores were higher in the overt hypothyroid group when compared withthe subclinical hypothyroid group and the difference was statistically significant. All of theparameters obtained from isokinetic measuraments showed significant difference between thepatients and the control groups but the difference was not statistically significant within thetwo patient groups (?.within the overt hypothyroid and subclinical hypothyroid groups)Althought has been well documented that, hypothyroidism causes myopathy, till nowthere?s not any studies existing in the literature comparing overt and subclinicalhypothyroidism and controls with the isokinetic findings.İn our study, although there was a meaningful difference between the controls and theboth patient groups, there was not an important difference within the two patient groups.From this point of view, myopathy exists during the early phases of hypothyroidism and mustbe evaluated at the moment of diagnosis.