Korozif özofagus yanıklarında gelişecek striktürü engellemek için striktür oluşmadan özofagusa stent yerleştirmenin, striktür oluştuktan sonra balon dilatasyon ve kesici balon dilatasyon yapmanın striktür tedavisinde ve kilo üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of stent placement before stricture development following corrosive esophageal burns and using balon dilatation and cutting balon after stricture development on stricture treatment and weight lost.
- Tez No: 248092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Korozif alım endüstriyel çağın bir hastalığıdır. Kostik özofajial hasarlar striktür oluşumuna yol açarlar. Striktürleri engellemek için deneysel olarak birçok sayıda ajan kullanılmış olsa da çok azı klinik uygulama kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı korozif özofagus yanıklarında gelişecek striktürü engellemek için striktür oluşmadan özofagusa stent yerleştirmenin, striktür oluştuktan sonra balon dilatasyon ve kesici balon dilatasyon yapmanın striktür tedavisinde ve kilo kaybına etkilerini araştırmaktır.Kırk rat beş gruba ayrılmıştır. Kostik özofajial yanıklar gehano tarafından tariflendiği şekilde gerçekleştirilmiştir. Grup K'ya sadece salin verilmiştir. Grup Y hasarlanmış ve tedavi edilmemiştir. Grup B hasarlanmış ve 3. ve 4. hafta balon dilatasyon yapılmıştır. Grup KB hasarlanmış ve 3. haftada kesici balon tedavisi uygulanmıştır. Grup S hasarlanmış ve hasarın hemen sonrasında aynı seansda silikon stent yerleştirilmiştir. 6. haftada distal özofajial segmentlerde stenoz indeksi (Sİ), kollajen depolanması ve hidoksiprolen (HP) içerikleri belirlenmiştir. İstatistiksel analiz yapılmıştır. Kilo kaybı Grup Y haricinde sadece grup B tespit edilmiştir ( 238,87 ± 15,95 gr iken 233,83 ± 19,01 gr). Fakat bu kilo kaybı Grup Y kadar ağır değildir. Sİ açısından gruplar incelendiğinde Grup Y ile Grup B arasında Grup B lehine anlamlı fark mevcuttur. Grup Y ile Grup KB arası işlem öncesi kilolar arasında istatistiksel fark olmamasına rağmen ( p=0,318 p>0,05) işlem sonrası kilolar arasında istatistiksel fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Corrosive ingestion is a disease of the industrial age. Caustic esophageal injuries lead to stricture formation. Although a number of agents have been tried experimentally to prevent strictures, few have gained clinical application. The purpose of this study is to evaluate the effects of stent placement before stricture development following corrosive esophageal burns and using balon dilatation and cutting balon after stricture development on stricture treatment and weight lost.Forty rats were allocated into five groups. Caustic esophageal burns were created as described by Gehanno. Group K was instilled only with saline. Group Y was injured and untreated. Group B was injured and they underwent balon dilatation on the third and fourth week. Group KB was injured and on the third week cutting balloon treatement was applied. Group S injured and subsequently silicon stent was placed in the same session. On the 6th week, stenosis index (SI), collagen deposition, and hydroxyproline content (HP) were determined in distal esophageal segments. Statistical analyses were done. Although weight loss was determined only in Group B except group Y( 238,87 ± 15,95 GR vs 233,83 ± 19,01 GR), this lost was not as obvious as in group Y. When the groups were examined according to stenosis index (SI) ;between group Y and B, there is an significant difference in favor of Group B.