Plevral efüzyonlu hastalarda transtorasik ultrasonografinin light kriterleri ile uyumluluğu
Pleural effusion in patients transthoracic ultrasonography light criteria with compatibility
- Tez No: 248103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CİNEMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Plevral efüzyonların etiyolojik tanısı için yapılan incelemelerde ilk işlem plevra aralığından alınan efüzyonun transüda eksüda ayrımının yapılmasıdır; bu ayırımda Light kriterlerinin yanında toraks ultrasonografiside efüzyonun transüda eksüda ayırımında gittikçe artan biçimde kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız, light kriterleri ile yapılan transüda eksüda ayırımının, efüzyonun toraks ultrasonografisiyle belirlenen transüda eksüda niteliği arasındaki uyumun ve transüda eksüda ayırıcı tanısında ilk basamak olarak ultrasonun kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır.Metod: Hastaneye başvurduğunda plevral efüzyon saptanan 62 hastada eş zamanlı olarak torasentez ve toraks ultrasonografisi yapıldı. Ultrasonografide efüzyonun ekojenitesi, septasyon varlığı ve plevral kalınlaşma dikkate alınarak hastalar üç gruba ayrıldı. Torasentez mayi ve serum incelenerek Light kriterleri'ne göre transüda eksüda ayrımı yapıldı.Bulgular: Çalışmaya 30 tanesi kadın, 44'ü erkek 74 hasta alındı. Light kriterlerine göre, torasentez yapılan 62 hastanın 42'sinde eksüda ve 20'sinde transüda saptandı. Ultrasona göre plevral efüzyon, 36 hastada eksüda, 26 hastada transüda karakterindeydi. Eksüda saptanmasında ultrasonun duyarlılığı % 85, özgüllüğü %77, pozitif prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri %77 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: For the etiologic diagnosis of pleural effusions, first decision is discriminate to pleural fluid is either exudates or transudate; Thoracic ultrasound increasingly use by the Light's criteria in the differentiation of exudate or transudate effusion.In this study our aim was to investigate the relationship between the light criterias and thorasic ultrosound diagnosis of transudate or exudate fluid.Methods: Thoracentesis and thoracic ultrasonography was performed simultaneously 62 patients when admitted to hospital diagnosis of pleural effusion. Patientd were divided three group of the criteria of Ultrasound echogenicity of the fluid, pleural thickening and septation.Transudate or exutade diagnosis was made by Light criterias of pleural fluid serum analysis.Results: Thirty of 74 patiens were female and remaining 44 were male. According to the Light criteria, forty two of the 62 patients were had exudate fluid and 20 patients had transudate. According to ultrasound 36 patients had exudates and 26 patients were in the transudate characters. The sensitivity of ultrasound in detecting exudates was 85%, specificity was 77%, positive predictive value was 100% and negative predictive value was 77%.