İyi diferansiye tiroid kanserlerinde prognostik faktörler
Prognostic Factors for well-differentiated thyroid carcinoma
  1. Tez No: 248120
  2. Yazar: SERCAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÜLER, DOÇ. DR. EVREN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ocak 1990- Ekim 2005 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Medikal Onkoloji bölümünde takip edilen iyi diferansiye tiroid kanserli olguların hastane kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların demografik ve klinik özellikleri, tedavi modaliteleri ve olguya, tümöre ve tedaviye ait prognostik faktörler araştırılmıştır.Çalışmaya 130 (%80,7) papiller kanserli (PK), 31 (%19,3) folliküler kanserli (FK) toplam 161 olgu alınmıştır. PK'lı olguların (K/E:102/28) ortanca yaşı 39,0 (15-76), FK'lı olguların (K/E; 23/8) ise 49,0 (20-75)'du. Ortanca izlem süresi 44,0 aydı (1 ? 363). En sık uygulanan cerrahi tipi total ya da totale yakın tiroidektomi (%38,5) ve subtotal tiroidektomi (%18,6) idi. Altmış iki (%38,5) olguya primer cerrahinin yetersiz olması nedeniyle tamamlayıcı cerrahi uygulandığı belirlendi. Olguların tamamına tiroksin ile hormon supresyon tedavisi uygulanmıştı. Kötü prognostik faktörlere sahip 15 olguya tedavi edici ? ortanca doz 250 mCi (125-700) ? , 92 olguya ablatif ? ortanca doz 150 mCi (100-1025) ? amaçlı, toplam 107 olguya radyoaktif iyot (RAİ) tedavisi, ? ortanca doz 150 mCi (100-1025) ? uygulandı.İzlemleri sırasında 7 olguda uzak metastaz, 11 olguda lokal nüks geliştiği tespit edildi. En sık uzak metastaz bölgeleri akciğer ve kemik idi. Uzak metastaz gelişene kadar geçen ortanca süre 36,0 (6-192), lokal nüks gelişene kadar geçen ortanca süre ise 66,0 aydı (6-110). İzlem süresinde PK'lı 2, FK'lı 2 olgu metastatik hastalık nedeniyle öldü. PK'lı olguların 5 ve 10 yıllık genel sağkalım (GS) oranları sırasıyla %99.1 ve %93.7 idi. FK'lı olguların 5 ve 10 yıllık GS oranı ise %90.9 ve %74.4 idi. PK'lı olguların ortalama hastalıksız sağkalım (HS) 274 ? 33 aydı (%95 GA; 209-339 ). FK'lı olgularda ise, ortalama HS 126 ? 18 aydı (%95 GA; 91-161). PK'lı olguların 5 ve 10 yıllık HS'leri sırasıyla %91,5 ve %80,5 idi. FK'lı olgularda 5 yıllık HS %67, 10 yıllık ise % 61,6 idi.İyi diferansiye tiroid kanserli olgularımızda tümör boyutu, vasküler invazyon varlığı, cerrahi tedavi sonrası tiroglobulin düzeyi ve tanı yaşının HS için prognostik faktör olduğu tespit edilmiştir. Kötü prognostik özellikler nedeniyle RAİ tedavisi uygulanan hastaların iyi prognostik özelliklere sahip hastalarla benzer hastalıksız sağkalım süreleri göstermiştir. Bu bulgular RAİ tedavisinin seçilmiş hasta grubunda etkin bir tedavi olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
We retrospectively evaluated the hospital charts of 161 adult patients with well-differentiated thyroid carcinoma treated between January 1990 and October 2005 at Hacettepe University Institute of Oncology, Department of Medical Oncology. Demographic and clinical findings along with patient-, tumor-, and treatment-related prognostic factors were analyzed.Records of 130 patients (102 female, 28 male) with papillary carcinoma (PC) (80,7%) and 31 patients (23 female, 8 male) with follicular carcinoma (FC) (19,3%) were reviewed. Median age was 39,0 (range; 15-76) and 49.0 (range; 20-75) in patients with PC and FC, respectively.. Median follow-up was 44,0 months (range; 1?363 months). Most common types of surgery were near-total or total thyroidectomy (38,5%) and lobectomy or subtotal thyroidectomy (18,6%). Sixty-two patients (38,5%) underwent complementary surgery due to insufficient primary surgery. All patients were administered thyroxine suppression treatment. I-131 treatment was administered in a total of 107 patients [median dose 150 mCi (100-1025)]; with curative intent in 15 patients who had poor prognostic factors ? median dosage 250 mCi (125-700) ? and for thyroid ablation in 92 patients ? median dosage 150 mCi (100-1025) ? .During the follow-up period, 7 patients developed distant metastasis and 11 patients developed local recurrences. The most common sites of metastases were lung and bones. Median time for development of distant metastasis and local recurrence were 36,0 (range; 6-192) and 66,0 months (range; 6-110), respectively. Two patients with PC and 2 patients with FC died due to disease progression within the follow-up period. Five-year survival rate of the patients with PC and FC were 99.1% and 90.9%, respectively. Mean disease free survival (DFS) for patients with PC and FC were 274 ? 33 months (95% CI; 209-339) and 126 ? 18 months (95% CI; 91-161), respectively. Five-year and 10-year DFS rates were 91.5% and 80.5% in patients with PC and 67.1% and 61.6% in patients with FC, respectively.In our study group, tumor size, vascular invasion, thyroglobulin levels after surgery and age at diagnosis were determined as prognostic factor for DFS. Disease free survival rates of the patients with poor prognostic factors who received I 131 therapy were similar compared to those with good prognostic factors not treated with I-131. These results indicate that I-131 is an effective treatment modality in selected patients.