Prefabrike nöro-osseöz flep: Sıçanlarda deneysel çalışma
Prefabricated neuro-osseous flap: Experimental study on rats
- Tez No: 248124
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada periferik bir sinir ile kemik dokusunun vasküler indüksiyon yolu ile prefabrike edilebileceği ve bunun flep olarak kullanılabileceği hipotez edilmiş, bu hipotezi test etmek için sıçanlarda deneysel çalışma planlanmıştır. Çalışmada 300 ?350 gramlık 30 adet erkek Wistar sıçan kullanılmıştır.On adet hayvanda anatomik diseksiyon çalışmaları yapılmıştır. Deney grubunda sıçanların siyatik sinirleri femur meduller kavitelerine, femur dolaşımı sınırlandırıldıktan sonra implante edilmiş, kontrol grubu olan sağ bacaklarda ise ek olarak sinir kemiğe giriş noktasından 8/0 absorbe olmayan dikiş ile bağlanmıştır. Altı haftalık gecikme süresini takiben flepler kaldırılmıştır. Sekiz adet hayvana Tc99m metilen difosfanat ile sintigrafik inceleme ve kemik metabolik aktivite tayini, 8 adet hayvana mikroanjiografik inceleme ve 4 adet hayvana ise histolojik inceleme yapılmıştır. Gözlem ile deney tarafındaki tüm fleplerin yaşadığı, kontrol tarafındakilerin ise yaşamadığı görülmüştür. Hem radyoaktif madde tutulumu hem de kemik metabolik aktivitesi açısından deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0.001). Mikroanjiografik ve histolojik incelemelere göre, deney tarafı siyatik sinirlerin dahili dolaşımında belirgin ölçüde artma görülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre, prefabrike nöro-osseöz flebin güvenli dolaşıma sahip tekrarlanabilir ve kolay uygulanabilir bir model olması nedeni ile klinik çalışmalara öncü olabileceği sonucuna varıldı. Vasküler indüksiyon aracı olarak bir periferik sinirin kullanılıp, prefabrike kemik flebi hazırlanması, literatürde ilk defa tariflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been hypothesized that an osseous tissue can be prefabricated with a peripheral nerve by vascular induction. An experimental study on rats has been planned to investigate this hypothesis. Thirty Wistar rats with weighting between 300 to 350 grams have been used. Anatomic dissection has been performed on 10 rats. In the study group, the sciatic nerves were placed linearly in the medullary cavities of the ipsilateral femurs which have intact metaphysial circulations. In control group same procedure preformed and right sciatic nerves were sutured with 8/0 nonabsorbable sutures at the bony entrance of the flap. After 6 weeks of latency period, the flaps were elevated. Scintigraphic investigation with Tc-99 and metabolic activity assessment have been performed on 8 rats, microangiographic investigation has been performed on 8 rats, and histological study has been performed on 4 rats. All flaps in the experimental group was viable, on the other hand none of the flaps in control group was viable by inspection. There was statistically significant difference between experimental and control groups both by radioactivity counts and metabolic activity assessment (p=0.001). According to microangiographic and histological investigations there was significant dilatation on the experimental groups? sciatic nerve perivasculature. According to the results of this study, the created flap would premise further clinical investigations due to its easy performability, reproducibility and robust circulation. Also this is the first report on literature that a bony tissue prefabricated with vascular induction by a peripheral nevre.