Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde sürveyans kolonoskopisi yapılan hastaların uluslararası kılavuzlara uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance with international guidelines in patients who had surveillance colonoscopy at Gazi University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 845794
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya çapında en yaygın kanserlerdendir. Çoğu KRK'nin mevcut olan adenomlardan geliştiği bilinmektedir. İlk kolonoskopide kolon polipleri bulunup çıkarılsa da bu hastaların bir kısmında gelecekte KRK gelişme riski artmaktadır. Bu nedenle yüksek riskli bazı hastalara polipektomi sonrası izlem kolonoskopisi önerilmektedir. Polipi olan hastalar için uygun takip aralığını belirlemede klinisyenlere yardımcı olmak amacıyla uygulama kılavuzları geliştirilmiştir. Ancak çoğu çalışma bu kılavuzlara rağmen hekimlerin daha erken kolonoskopi yaptığını göstermektedir. Tek merkezli retrospektif olarak yapılan çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kolon polipi nedeni ile yapılan sürveyans kolonoskopilerinin uluslararası kılavuzlara uygunluğunu değerlendirmeyi planlandık. 2012-2022 yılları arasında kolonoskopi yapılan, 18 yaş üstü, 27.300 kişinin %30 da polip saptanmıştır. Polip saptananların 967'sinin sürveyans kolonoskopisi mevcuttu. Sürveyans kolonoskopisi olan 967 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Bu hastaların başvuru sırasındaki yaş, cinsiyet, polip histolojisi, displazi derecesi, polip lokalizasyonu, polip sayısı, polip boyutu kayıt altına alınmıştır. Bu hastalardan normal (Adenom, sesil serrated polip, 10 mm'den büyük hiperplasitk polip veya KRK'nin bulunmadığı kolonoskopi) kolonoskopisi olan hastaların %100'üne, 1-2 tübüler adenom
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the most common cancers worldwide. It is known that most CRCs develop from existing adenomas. Although colon polyps are found and removed during the first colonoscopy, some of these patients have an increased risk of developing CRC in the future. Therefore, surveillance colonoscopy is recommended for some high-risk patients after polypectomy. Practice guidelines have been developed to assist clinicians in determining the appropriate follow-up interval for patients with polyps. However, most studies show that physicians perform colonoscopy earlier than recommended by these guidelines. In our single-center retrospective study, we planned to evaluate the compliance of surveillance colonoscopies performed for colon polyps at Gazi University Medical Faculty with international guidelines. In a study conducted at Gazi University Medical Faculty, it was found that 30% of 27,300 people over the age of 18 who underwent colonoscopy between 2012 and 2022 had polyps. Of those with polyps, 967 had surveillance colonoscopies. These 967 patients were included in the study. The age, sex, polyp histology, dysplasia grade, polyp location, polyp number, and polyp size at the time of presentation were recorded for these patients. Of these patients, 100% of those with normal colonoscopies (no adenoma, sessile serrated polyp, hyperplastic polyp >10mm, or CRC), 95.1% of those with 1-2 tubular adenomas