Gastrointestinal stromal tümörlerde Ki-67, WWOX ve FHİT ekspresyonu ve prognozla ilişkisi
Expression of Ki-67, WWOX ve fhit protein and its correlation with prognosis in Gastrointestinal Stromal Tumors.
- Tez No: 248163
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gastrointestinal Stromal Tümörler (GİST) insanda görülen en sıkgastrointestinal mezankimal tümör olarak kabul edilmektedir. 1994 yılında Van deRijn ve ark. ile Monihan ve ark. Gastrointestinal (GI) mezankimal tümörlerin büyük birkısmında CD34 ekspresyonunu göstermişlerdir. 1995 yılında Miettinen ve ark. tipikleiomyom veya schwannoma özellikleri taşımayan GI mezankimal tümörlerde yüksekoranda CD34 pozitifliği saptamışlardır. 1998 yılında Selichi Hirota ve ark. c-kittarafından kodlanan bir reseptör tirozin kinazı (TK) olan KIT'in, GI mezankimaltümörlerin bir bölümünde pozitif olduğunu göstermiş ve bu grup tümörler de GİSTolarak adlandırılmıştır. İmmünhistokimyasal profilleri literatürdeki çalışmalarla ortayakonmaya çalışılan GİST'lerin prognostik parametreleri de literatürde halentartışılmaya devam etmektedir. Tümör nekrozu, mitotik aktivite, tümor çapı,proliferasyon indeksi gibi ölçütler kötü prognostik parametreler olarak kabul edilmiştir.Ancak malignite potansiyeli açısından riskli hastaları daha iyi belirleyecek kriterlereulaşmak için çalışmalar sürdürülmeye devam etmektedir. Yakın zamanda yapılançalışmalar, sindirim kanalını da içeren tümörlerde frajil bölge ilişkili genlerin önemlirolü olduğunu göstermektedir. Bizim çalışmamızdaki amaçlardan biri GİST'lerinmalignite potansiyelini daha iyi ortaya koyacak bir skorlama sistemini oluşturmayaçalışmak olup diğer amacımız immünhistokimyasal olarak Fhit ve wwox olarakadlandırılan frajil bölge ilişkili genlerin GİST patogenezine olan etkisini araştırmaktır:Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilimdalı'nda tanı almış 102 olguçalışma kapsamına alınmıştır. Bu olgulardan en az 6 ay takibi bulunan 60 olguyamorfolojik prognostik parametreler ile skorlama yapılmıştır. Olguların aldığı toplamskor ile metastaz/rekürrens arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca bu olguların fhit vewvox protein ekspresyonu da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal stromal tumors(GIST) are considered to be the most common gastrointestinal (GI) mesenchymaltumor in humans. In 1994, Van de Rijn et al. and Monihan et al. reported thatexpression of CD34 was observed in a large proportion of GI mesenchymal tumors.In 1995, moreover, Miettinen et al. also reported high positivity of CD34 (49/67, 73%)In 1998 Selichi Hirota et al. found that KIT, a receptor tyrosine kinase (TK) encodedby protooncogene c-kit, was expressed by a particular group of GI mesenchymaltumors, that is, GIST. Prognostic profiles of GIST?s are still being discussed as theirimmunohistıchemical profiles in the literature. The measures like tumor necrosis,mitotic activity, tumor diameter, proliferation index are poor prognostic factors. But, toidentify new criterias for the malignancy potential of high risk patients, studies aregoing on by some authors. In this study, our aim is to identify the role of the fragil sitegenes, Fhit and Wwox, in the pathogenesis of GIST, immunohistochemically. Also weaimed to design a scoring system to determine better the malignancy potential ofGIST. Recent studies indicate that these fragile-site-related genes play an importantrole in the process of malignant transformation in human malignancies, includingdigestive tract cancers. In our department, 102 patients with GIST were analyzed forthis study. Scoring ,based on the morphological prognostic factors, was performed in60 patients who had at least 6 months of follow up period. The relation between thescores and metastasis and/or recurrences were analyzed. Also Fhit and Wwoxexpression of the tumoral cells were analyzed. The patients with a score of sevenand above were found to have higher rates of metastasis, statistically. 27.5% of 102patients had Fhit protein expression loss and 22% had Wwox expression loss. Butthis was not found to be statistically significant. Ki-67 proliferation index was found tobe a statistically significant prognostic factor in this study. The advantage of thescoring system we recommended, based on mophologic prognostic factors, is thepossibility to compare different patients and predict the prognosis. Key Words GİST,Wwox, FHİT, prognosis.