Gastrointestinal stromal tümörler serimizde klinikopatolojik ve immünfenotipik özelliklerin analizi
Analysis of clinicopathological and immunephenotyphic features in our gastrointestinal stromal tumors series
- Tez No: 925454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Gastrointestinal stromal tümörler (GİST'ler), gastrointestinal sistemde en sık görülen mezenkimal tümörlerdir. Tüm gastrointestinal tümörlerin %1-3'ünü oluşturur. GİST'ler farklı bir tümör grubu olup, GİST'lerde önemli derecede geç nüks riski olması nedeniyle benign-malign ayrımı değil, her olguda risk değerlendirmesi yapılmalı ve malignite potansiyeline sahip olduğu için düşük riskli bile olsa GİST'li tüm olgular düzenli takip edilmelidir. Tümör yerleşim yeri, tümör boyutu ve mitoz sayısı gibi parametrelere göre GİST'lerin nüks ve metastaz riski farklılık gösterir. NIH kriterleri ve AFIP kriterleri en sık kullanılan risk skorlama sistemleridir. Çalışmamızda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivine kayıtlı, Şubat 2009-Kasım 2023 tarihleri arasında gastrointestinal stromal tümör tanısı alan rezeksiyon materyallerinden 45 olgu çalışma kapsamına alındı. Bu olgulara ait; klinikopatolojik parametreler, immünohistokimyasal boyanma özellikleri, NIH risk skoru, AFIP risk skoru ve sağkalım arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal stromal tumours (GISTs) are the most common mesenchymal tumours of the gastrointestinal tract. They account for %1-3 of all gastrointestinal tumours. GISTs are a distinct group of tumours, and because of the significant risk of late recurrence in GISTs, each case should be assessed for risk rather than for benign-malignant differentiation, and all cases with GISTs should be followed up regularly, even if they have a low risk of malignancy. The risk of recurrence and metastasis of GISTs varies according to parameters such as tumour location, size and mitotic count. NIH criteria and AFIP criteria are the most commonly used risk scoring systems. In our study, 45 cases with gastrointestinal stromal tumours diagnosed between February 2009 and November 2023 and registered in the archive of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Department of Pathology, were included in the study. The relationship between clinicopathological parameters, immunohistochemical staining characteristics, NIH risk score, AFIP risk score and survival was analysed.