Boyun ağrılarında farklı fizyoterapi yöntemlerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of effectiveness of different physiotherapy treatments on neck pain
- Tez No: 248167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma boyun ağrısı olan hastalarda mobilizasyon, kinesiotape ve klasik tedavi yöntemlerinin etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Burcu Fizik Tedavi Özel Dal Merkezi'ne boyun veya boyun ve kola yayılan ağrı şikayeti ile başvuran 60 olgu katılmıştır. Çalışmaya katılan olgular basit tesadüfi örneklem yoluyla 20'şer kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Gruplardan birine klasik tedavi, birine klasik tedavi ve mobilizasyon, diğerine de klasik tedavi ve kinesiotape (KT) uygulanmıştır. Olgular tedaviye başlamadan önce ve de tedavi bitiminde değerlendirilmişlerdir. Tüm veriler nonparametrik istatistiksel testler kullanılarak analiz edilmiştir. Hastaların ağrı seviyeleri visüel analog skalası (VAS) ile, eklem hareket açıklıkları gonyometrik ölçüm ile, ağrılı noktaları palpasyon ile ve ağrısının günlük hayatını nasıl etkilediği Boyun Yetersizlik İndeksi (Neck Disability Index=NDI) ile değerlendirilmiştir. VAS ve NDI incelendiğinde üç grubun da kendi içinde tedavi sonrasında anlamlı sonuçlar verdiği görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of mobilization, kinesiotape (KT) and classical treatment on neck pain. Sixty subjects who consult to Burcu Physical Therapy and Rehabilitation Center with neck and/or neck and arm pain complaint participated in this study. A total of 60 subjects randomly divided into three groups and each group was consisted of 20 subjects. One of the groups took classical treatment, the other one took classical treatment with mobilization and the last one was in classical treatment and KT group. All subjects were assessed before and after the treatment. All data were analyzed using non-parametric statistical tests. Subjects? pain level was assessed with visual analog scale (VAS), range of motions were assessed with goniometric measurement, painfull points were assessed with palpation and effects of pain in their life was assessed with neck disability index (NDI). After VAS and NDI evaluations, there were significant results at the end of the treatment in each group (p0.05).