Sağlıklı çocuklarda cinsiyetin gövde kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi
The effects of gender on trunk muscle strength, pulmonary functions, and functional capacity in healthy children
  1. Tez No: 248168
  2. Yazar: ÖZGÜL ATABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETAtabay Ö, Sağlıklı Çocuklarda Cinsiyetin Gövde Kas Kuvveti, Solunum Fonksiyonları ve Fonksiyonel Kapasite Üzerine Etkisi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Bolu, 2008.Bu çalışma sağlıklı çocuklarda cinsiyetin gövde kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 7.93±0.40 yıl olan 46 erkek, 40 kız toplam 86 ilköğretim 3. sınıf öğrencisi katılmıştır.Tüm bireylerin fiziksel ve vital bulguları belirlenmiş, göğüs çevre ölçümü, solunum fonksiyon testi, 6 dk yürüme testi, manuel kas testi, sırt ve göğüs dinamometre ölçümü, kassal dayanıklılık ve anaerobik güç ölçümü yapılmıştır.Cinsiyetler arasında fiziksel bulgular, vital bulgular, göğüs çevre ölçümleri ve dikey sıçrama testinde anlamlı fark elde edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAtabay Ö, The Effects of Gender on Trunk Muscle Strength, Pulmonary Functions, and Functional Capacity in Healthy Children, Abant Izzet Baysal University, Institute of Health Science, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Master of Science Thesis, Bolu, 2008.This study was done in order to determine the effects of gender on trunk muscle strength, pulmonary functions, and functional capacity in healthy children. Totally 86 primary school 3rd grade students, 46 boys, 40 girls and whose average age was 7.93±0.40 years, participated to study.Each individual?s physical findings and vital findings were determined and chest diameters, pulmonary function tests, six minute walking tests, manual muscle strength tests, back and chest dynamometer measurements, muscle endurance and anaerobic power tests were done. In physical findings, vital findings, chest diameters and vertical jumping tests significant difference were not determined between genders (p>0.05). We found significant differences in pulmonary function test, muscle test, back and chest measurement with dynamometer and six minute walking test in favor of boys.