İşçilerde fiziksel uygunluk seviyesi ve işe bağlı fiziksel risk faktörleri ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişki
The correlations between physical fitness level of worker and work related physical risk factors and work related musculo skeletal disorder
- Tez No: 248170
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA DOKUZTUĞ ÜÇSULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma fabrikada çalışan işçilerde, kas iskelet sistemi hastalıkları bireysel risk faktörlerinden olan, kas kuvveti ve esnekliği ve; işe bağlı risk faktörlerinden olan iş fonksiyonel yükü ile kas iskelet sistemi hastalıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya, otomotiv sanayi sektöründe hizmet veren bir işyerinin montaj işlerinde çalışan 250 işçi katılmış ve çalışma 230 işçi ile tamamlanmıştır. Fiziksel uygunluk parametrelerinden el kavrama kuvveti, parmak kavrama kuvveti, öne eğilme esnekliği, gastro soleus kası esnekliği ve beden kitle indeksi ölçüldü. İşe bağlı fiziksel risk faktörleri fonksiyonel yük indeksi ile değerlendirildi. Kas iskelet sistemi hastalıkları durumunu belirlemek için , çalışmaya katılan işçilerin son 1 yıl içinde en fazla iş günü kaybına neden olan hastalıkları kayıt edildi. İş fonskiyonel yükleri ile kas iskelet sistemi hastalığı nedenli işgünü kayıpları arasında bağlantı gözlemlenmesine rağmen, istatistik değerlendirmeleri sonucunda, kas iskelet sistemi hastalıkları ile işlerin fonksiyonel yük puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Korelasyon analizlerine göre gastro soleus kası esnekliği ile bel bölgesi kas iskelet sistemi hastalıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Beden kitle indeksi ile kas iskelet sistemi hastalığı nedenli işgünü kayıpları arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Tüm bulgular ışığında, kas iskelet sistemi hastalıkları ile fiziksel uygunluk düzeylerinin anlamlı ilişkisi olduğu bulunmuştur. İşyerlerinde kas iskelet sistemi hastalıkları ile mücadele ve sağlığı koruma programlarında fizyoterapistler tarafından fiziksel uygunluğu arttırıcı egzersiz ve bilinçlendirme programlarına yer verilmesinin önemi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim is this study was to investigated the corelations between physical fitness level of worker and work related physical risk factors and work related musculo skeletal disorder. 250 workers who work in the assembling department of a factory attended and 230 workers completed the study. Of physical parameters, hand grip force, finger grip force, flexibility of the trunk, gastro soleus muscle flexibility and body mass index have been measured. The work related risk faktors has been evaluated by functional burden index. To identify the situation of musculo skeletal disorder, the illnesses that have caused the most number of the lost days from work for the last one year have been recorded. Despite the connection observed between work functional burdens and musculoskeletal disorder , at the end of the statistical evaluation, no significant correlation has been found between musculo skeletal disorder and functional burden points of work. According to the correlation analysis, a statistically significant correlation has been found between gastro soleus muscle and low back musculo skeletal disorder. No significant correlation has been found between body mass index and number of lost days because of muscle skeletal disorder. It has been found that musculo skeletal disorder and physical fitness levels have significant correlation.It has been understood that it is very important to give a place to the exercises which increase physical fitness and programs which increase consciousness by pyhsiotherapists in the struggle against musculo skeletal disorder and health protection programs.