Eğitimin tekerlekli sandalye kullanım becerisi üzerine etkisi
The effect of training on the manual wheelchair propulsion ability
- Tez No: 248169
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA DOKUZTUĞ ÜÇSULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, topluma katıldıktan sonra tekerlekli sandalye kullanan kişilere uygulanan elle tekerlekli sandalye kullanım eğitiminin tekerlekli sandalye kullanım becerisi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya yürüme fonksiyonları olmayan, günlük yaşamlarında mobilite için tekerlekli sandalye kullanan kişiler dahil edilmiştir. Araştırmamızda yer alan kişiler randomize bir şekilde eğitim ve kontrol gruplarına ayrılmışlardır. Eğitim grubunda 14 kişi eğitimini eksiksiz tamamlamıştır. 10 kişi olan kontrol grubuna eğitim verilmemiştir. Eğitim ve kontrol grupları arasında cinsiyet, yaş ve tanı ile ilgili yapılan istatistiki araştırmalarda anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Kişilere günlük yaşamlarındaki fonksiyonellikleri ve sosyoekonomik durumları hakkında bilgi almak için anket yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında, kişilerin, tekerlekli sandalye eğitim beceri testi ile öne doğru sürme, ileri-geri doğru dönme, rampa çıkma-inme, arka tekerlekler üzerinde sabit durma gibi becerileri uygularken başarı ve güvenlikleri değerlendirilmiştir. Aynı değerlendirme eğitim sonrası tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the effect of manual wheelchair propulsion training, offered to wheelchair users after joining the community, on the ability of manual wheelchair propulsion.The subjects of the study were individuals who had no walking functions; and thus had to use wheelchair for mobility in daily life. The number of the subjects was 24, who were categorized under training and control groups randomly. All of the participants in the training group, 14 people, completed the training program while the control group consisting of 10 people did not participate the training. In the statistical research, there was no meaningful difference between the training group and the control group in terms of sex, age and diagnosis (p>0,05). The participants were asked to fill out a questionnaire to get information about their functionality in daily life and socio-economic status. At the beginning of the study, their ability and safety when displaying these skills were evaluated with wheelchair training skill test. The same evaluation was carried out also at the end of the training. The training group attended a skill training session of 45 minutes three times a week for 4 weeks.