Tripl-negatif meme kanserli hastalarda prognozu ve sağkalımı etkileyen demografik, klinik ve patolojik özelliklerin, tripl-negatif olmayan grupla karşılaştırılması
Evaluation of demographic and clinico-pathological factors affecting survival and prognosis in triple-negative vs non-triple negative breast cancer patients.
- Tez No: 248178
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, tripl-negatif meme kanserinin prognozunu ve sağkalımını etkileyen demografik, klinik ve patolojik özellikler, tripl-negatif olmayan (hormon reseptörü-pozitif ve HER-2 pozitif alt gruplar) grupla karşılaştırılarak irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya; 1981-2008 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bölümü'nde klinik takip ve tedavileri yapılan 907 hasta dahil edilmiştir. İnvaziv meme kanserli 907 olgunun 140'ı ( %17.6 ) tripl-negatif (ER,PR,HER-2 negatif), 655'i (%82.4) tripl-negatif olmayan gruptu. Tripl-negatif (TN) grupta ortanca yaş 49 idi. Tripl-negatif tümörler daha çok pre ve perimenopozal grupta, tümör büyüklüğü 2-5 cm, grad III, sıklıkla infiltratif duktal, lenf nodu tutulumu düşük, erken evre olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
We compared the demographic and clinico-pathological factors affecting survival of triple-negative vs non-triple negative (hormone receptor positive and HER-2 positive) breast cancer patients. Nine-hundred-seven breast cancer patients being followed up or treated between years 1981 and 2008 at Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology were included into the study. One-hundred-forty (17,6%) and 655 (82,4%) of 907 invasive breast cancer patients were triple-negative (ER,PR and HER-2 negative) and non-triple negative respectively. The mean age of the triple-negative (TN) group was 49. Triple- negative tumors were frequently seen at pre- and peri-menopausal patients, and mostly with infiltrative ductal histopathology. These tumors were higher grade, earlier stage, and had lower number of lymph node involvement. Median tumor size was 2,5 cm in TN group. Histopathological grade was high in HER-2 positive patients in contrast to hormone receptor positive (HR(+)) patients (p0,05). In due time of 110 months of follow up, PFS was 97, 80, 69, and 46% at 1st, 3rd, 5th and 10th years, respectively in both TN and non-TN groups, and there was not a statistically siginificant difference between groups (p=0,087).