Sağlık çalışanlarının yldırmaya maruz kalmalarında hastane etik iklimi ile sosyo-demografik özelliklerinin rolü: Bolu ili hastanelerinde bir uygulama
The effects of hospital ethical climates and socio-demographic factors in health personnel's exposure to mobbing behaviours: An application to the hospitals in the city of Bolu
  1. Tez No: 248185
  2. Yazar: TUĞBA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Yıldırma, genelde bir kişiye karşı bir ya da daha fazla kişi tarafından sistematik olarak yürütülen, kişiyi sindirmeye yönelik, ahlaki olmayan davranış biçimidir. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır. Yıldırma gibi etik dışı davranışlar iş yaşamının kaçınılmaz gerçekleridir. Örgütlerdeki etik davranışların açıklayıcısı ve öngörücüsü olarak etik iklim kavramından bahsedilmektedir. Etik iklimi ile yıldırma arasındaki ilişkinin açıklanması yıldırmanın azaltılmasını sağlayabilmektedir. Hastanelerde yaşanan yıldırma olayları hem hizmetin kalitesini etkilemekte hem de sağlık çalışanlarının mutsuz ortamlarda çalışmalarına neden olmaktadır. Yıldırma gibi durumların önemli bir hizmet sektörü olan sağlık alanında azaltılması hasta ve çalışan memnuniyetini bir arada sağlamakta ve hastanelerden beklenen hizmet üst seviyede sağlanabilmektedir.Bu çalışmanın amacı, sağlık alanında hizmet sunan kişilerin çalıştıkları hastanelerin etik iklimine ilişkin değerlendirmelerini ve yıldırmaya maruz kalma düzeylerini tespit etmek, ayrıca yıldırmaya maruz kalma düzeyleri ve çalıştıkları hastanelerin etik iklimine ilişkin değerlendirmelerinin sahip oldukları çeşitli demografik ve sosyo-ekonomik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve yıldırmaya maruz kalma düzeyleri ile etik iklimle ilgili değerlendirmeleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma sonunda sağlık çalışanlarının yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, kişilik özelliklerinin yıldırmaya maruz kalmaları ve hastane etik iklimine yönelik değerlendirmelerini etkilediği, hastanelerde en çok egoist iklim türünün, en az yardımseverlik iklim türünün hakim olduğu görülmekte olup yıldırma ile hastane etik iklimi arasında zayıf bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobbing is hostile and unethical behaviour, which is directed in a systematic way by one or a few individuals mainly towards one individual who, due to mobbing, is pushed into a helpless and defenceless position. It is done on purpose to exclude the victim from the work environment. Unethical behaviours like mobbing are the inevitable facts of work life. The ethical climate of an organization is the shared set of understandings about what is correct behaviour. The clarification of the relationship between mobbing and ethical climate of an organization can reduce the mobbing activities. Mobbing in hospitals not only diminishes the quality of service but also causes the health personnel to work in unpleasant environments. The reduction of mobbing activities in healtcare yields patient and health personnel satisfaction at the same time and ensures that the hospitals can provide the high quality services which are expected from them.The aim of this study is to determine the perceptions of the health personnel of the ethical climate of their organization and the level of their exposure to mobbing behaviours, as well as to determine whether these perceptions and exposure to mobbing behaviours vary according to demographic and socio-economic factors, and whether there is any correlation between the level of exposure to mobbing and their perceptions of the ethical climate. This study shows that factors such as health personnel's age, marital status, education and personality affect their level of exposure to mobbing behaviours and their perceptions of the hospital ethical climate. It also shows that the egoistic climate is the most dominant and the benevolent climate is the least dominant ethical climates in hospitals, and also there is a weak link between the mobbing behaviour and the hospital ethical climate.