Sağlık çalışanlarında mobbing ve iş tatmini (Ardahan ili örneği)
Mobbing and job satisfaction in health employees (The sample of Ardahan provi̇nce)
- Tez No: 529231
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mobbing; işveren, ast veya iş arkadaşları tarafından bir kişinin veya grubun süreklilik arz edecek şekilde tek bırakılması, etik olmayan davranışlara maruz kalması, kişiliğine zarar verilmesi ve manevi olarak yıldırmayla istifaya zorlanmasıdır. Yapılan birçok araştırma göstermektedir ki tüm iş alanlarında olduğu gibi sağlık kurumlarında da yaygın şekilde mobbing uygulanmaktadır. İş tatmini ise, kurumda çalışanın aldığı görev ve sorumlulukları bağlılık hissi içerisinde severek ve isteyerek yapmasıdır. Bu çalışmada mobbing ve iş tatmini kavramı ele alınmış ve sağlık sektöründe ki durumunun tespit edilmesi için kaynak tarama, veri toplama ve anket uygulama tekniği esas alınmıştır. Mobbing tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de değişik boyut ve sıklıkta görülmekte ve sağlık çalışanlarının iş tatmini üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kurumlarda mobbing yaşanması durumunda çalışanların iş tatmini olumsuz etkilenmektedir. Sağlık çalışanlarının mobbinge maruz kalmalarında cinsiyet, eğitim durumu ve çalışma yeri etkili olmaktadır. Çalışma hayatında yaşanan mobbing sadece iş hayatını etkilemekle kalmayıp çalışanların aile hayatı ile sosyal hayatını etkilemekte ve önlem alınmaması durumunda toplumsal bir sorun haline dönüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobbing; employer, subordinate or colleagues to leave a single person or group in a way to be permanent, unethical behavior, the personality is damaged and is forced to resign spiritually. Many studies show that mobbing is widely used in health institutions as well as in all business areas. Job satisfaction is the duty and responsibility of the employee in the institution to make a sense of loyalty and willingness to do. In this study, the concept of mobbing and job satisfaction was taken into consideration and resource screening, data collection and questionnaire application technique were used to determine the situation in the health sector. Mobbing is seen in the health sector as well as in all sectors and it has negative effects on job satisfaction of health workers. In case of mobbing in the institutions, the job satisfaction of the employees is negatively affected. Gender, educational status and workplace are effective in the exposure of health workers to mobbing. Mobbing in working life not only affects the business life but also affects the family life and social life of the employees and turns into a social problem if no measures are taken.