İmikimod içeren topikal lesitin organojellerinin formülasyonu ve değerlendirilmesi.
Formulation and evaluation of topical lecithin organogels containing imiquimod.
- Tez No: 248222
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜEDA HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
İmikimod, bağışıklık sistemini aktive ederek etki gösteren immün yanıt düzenleyici bir maddedir. Eksternal (dış) genital siğillerin, aktinik keratozun ve yüzeyel bazal hücreli karsinomun tedavisinde kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır. İmikimodun yan etkilerinin azaltılması ve hastalara uygulama kolaylığı sağlaması amacıyla, piyasa preparatına göre daha yavaş salımını sağlayacak, deri ile uyumlu, irritan etki göstermeyen lesitin organojelleri hazırlanmıştır. Bu çalışmada %1 ve %5 konsantrasyonda imikimod içeren, düşük saflıkta %80-84 fosfatidilkolin içeriğine sahip yumurta lesitini kullanılarak lesitin organojel (LO) formülasyonları hazırlanmıştır. İn vitro salım çalışmaları sonucunda %1 imikimod içeren formülasyonlar için etkin maddenin selofan zardan salım hızı sırasıyla Y/S Kremi> 300mM lesitin organojeli (300LO)> 400mM lesitin organojeli (400LO)>Vazelin merhemi (Vazelin) bulunmuş, %5 imikimod içeren formülasyonlar için ise bu sıra Piyasa preparatı>Y/S Kremi> 300LO bulunmuştur. İnsan epidermisi kullanılarak gerçekleştirilen in vitro deriden geçiş çalışmalarında %1 imikimod içeren formülasyonlar için imikimodun deriden geçiş hızı sırasıyla 300LO>Vazelin>Y/S Kremi bulunmuştur, %5 imikimod içeren formülasyonlar için ise Piyasa preparatı >300LO> Y/S Kremi bulunmuştur. 25 ? C'de 3 ay ve 40 ? C'de 1 ay olmak üzere gerçekleştirilen stabilite çalışmalarında, hem lesitin organojellerinin stabil olduğu, hem de imikimodun lesitin organojelleri içerisinde stabil kaldığı gözlenmiştir. Hücre kültürü çalışmalarında L929 fare fibroblast hücreleri üzerinde imikimod içermeyen ve %1 ile %5 imikimod içeren lesitin organojellerinin sitotoksik etkisi gözlenmezken, imikimod içermeyen ve %1 ile %5 imikimod içeren Y/S kremin ve %5 imikimod içeren piyasa preparatının sitotoksik etkisi gözlenmiştir. Biyolojik etkinlik incelendiğinde ise, imikimod içeren lesitin organojellerinin SKMEL 30 insan melanoma hücreleri üzerinde Y/S kremine ve piyasa preparatına göre uygulanan düşük formülasyon konsantrasyonlarında bile daha etkin olduğu bulunmuştur. Lesitin organojellerinin imikimod için uygun taşıyıcı sistemler olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Imiquimod is an immunomodulator active substance which acts by activating the immune system. Its use in the treatment of external genital warts, actinic kerastosis and superficial basal cell carcinoma has been approved by the FDA. Lecithin organogels which are compatible with the skin, show no irritancy and have a slower release rate than that of the commercial product were prepared in order to lessen the side effects and to offer an ease of application for the patients. In this study, lecithin organogel formulations containing 1% and 5% imiquimod were prepared by using egg lecithin which had a low purity 80-84% phosphatidylcholine content. As a result of the in vitro release studies, release rate of the active substance through the cellophane membrane for the formulations containing 1% imiquimod was found to be in the order of o/w cream> 300mM lecithin organogel (300LO)> 400mM lecithin organogel (400LO)> Vaseline ointment (Vaseline). This order for the formulations containing 5% imiquimod was found to be as commercial product > o/w cream> 300LO. In in vitroskin permeation studies performed by using human epidermis, permeation rate through the skin for the formulations containing 1% imiquimod was found to be 300 LO> Vaseline> o/w cream and for the formulations containing 5% imiquimod in the order of commercial product> 300 LO> o/w cream. In the stability studies carried out for 3 months at 25°C and 1 month at 40°C, lecithin organogels were observed to be stable and imiquimod was found to be stable in the lecithin organogels. Cytotoxic effect of the lecithin organogels without imiquimod and containing 1% and 5% imiquimod was not observed on L929 mouse fibroblast cells in cell culture studies. On the other hand, the cytotoxic effect of the o/w cream without and with imiquimod (1% and 5%) and commercial product containing 5% imiquimod was observed. When the biological efficacy was investigated, lecithin organogels containing 1% and 5% imiquimod were found to be more effective than o/w cream and commercial product even at low formulation concentrations on the SKMEL 30 human melanoma cells. Lecithin organogels are thought to be suitable delivery systems for imiquimod.