Futbola özgü oyunlara verilen fizyolojik ve kinematik cevaplar
Physiologic and kinematic responses to soccer spesific games
  1. Tez No: 248223
  2. Yazar: SİNEM MAVİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın amacı futbola özgü oyunlara verilen fizyolojik ve kinematik cevapların incelenmesi, antrenman maçıyla karşılaştırılması ve incelenen kondisyonel özellikler ile ilişkilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya toplam 14 genç elit futbolcu (yaş: 15.57±0.65 yıl; boy: 171.49±4.47 cm; vücut ağırlığı: 61.23±5.34 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada 2x2, 4x4, 6x6 ve 8x8 dar alan oyunları; oyuncu başına düşen oyun süresi ve oyun sahası ölçüsü sabitlenerek, kalecisiz olarak, normal oyun kuralları ile 4 set oynatılmıştır. Setler arası dinlenme arası tüm oyunlarda 2 dakika verilmiştir. Antrenman maçı ise nizami futbol sahasında normal oyun kurallarında oynatılmıştır. Dar alan oyunları ve antrenman maçı sırasında kalp atım hızı (KAH) polar saat (Polar S810i, Finland) ile toplanmıştır. Dar alan oyunlarının her seti bitiminde ve antrenman maçının devreleri sonlarında ise kan La konsantrasyonu (La) ve algılanan zorluk düzeyi ölçeği (AZD) puanı toplanmıştır. Dar alan oyunları ve antrenman maçında La, KAH ve AZD fizyolojik parametreler olarak, farklı hareket türlerinde (durma ve yürüme, jogging, düşük, orta ve yüksek şiddetli koşu) kat edilen mesafe, geçirilen süre, ortalama hız ve hareket sayısı kinematik parametreler olarak her oyunun setleri arasında, farklı oyunlar ve maç arasında incelenmiştir. Buna ek olarak kinematik parametreler 4 mmol/L La aralıklarına göre incelenmiştir. Kinematik değerlendirmeler için, tüm oyunlar ve antrenman maçı, sayısı altıya kadar çıkan, farklı sayılardaki sabit kameralarla kaydedilmiş ve daha sonra bu çalışma için hazırlanan Mathball Deluxe analiz programında (Algoritma, Ltd.Şti.,2009) gerçek yer değiştirme ve zaman referans noktaları elde edebilmek için sayısallaştırılmıştır. Dar alan oyunları ve antrenman maçındaki kinematik değişkenler ile kondisyonel özellikler arasındaki ilişkide; VO2maks, sabit La eşiklerindeki koşu hızı, izokinetik bacak kuvveti, aktif ve skuat sıçrama, 5, 10, 20, 30 ve 40 m sürat, wingate anaerobik güç ve kapasite değişkenleri incelenmiştir.Çalışma bulguları, dar alan oyunlarında oyunun şiddetini belirlemede, fizyolojik ve kinematik cevapların birlikte kullanılmasını gerektiğini; dar alan oyunlarının setlerine verilen fizyolojik ve kinematik cevaplardan ise, antrenmanda optimal set sayısı için çalışmalar yapılması gerektiğini göstermiştir. Bununla birlikte, dar alan oyunlarında oyunun şiddeti oyuncu sayısının artmasıyla düşmüş, oyuncu sayısının azalmasıyla da artmıştır. Kinematik bulgulara göre, oyuncu sayısının artmasıyla, düşük şiddetli koşularda kat edilen mesafe ve geçirilen sürede artış, oyuncu sayısının azalmasıyla da yüksek şiddetli koşularda kat edilen mesafe ve geçirilen sürede artma gerçekleşmiştir.Sonuç olarak, oyunların şiddetinin daha doğru belirlenebilmesi için, farklı metabolik değişkenlerin birlikte kullanılması gerekmektedir. Antrenman maçı ve dar alan oyunları arasındaki ilişki sonuçları, 8x8 dar alan oyununun diğer dar alan oyunlarına göre, antrenman maçına daha benzer kinematik ve fizyolojik yapı sergilediğini göstermektedir.Destekleyen Kurumlar: H.Ü.B.A.B, Tez Destekleme 08D07407001(3533).
Özet (Çeviri)
The purposes of this study are to examine the physiological and kinematic responses, comparison with training match parameters, and determination of the relationship with some fitness parameters specific to small sided games in soccer. 14 young football players (Age: 15.57±0.65 years; Height: 171.49±4.47 cm; Body Weight: 61.23±5.34 kg) were voluntarily participated in the study. 4 sets of small sided games were played under standardized time and field space for each player by 2x2, 4x4, 6x6, and 8x8 without a goalkeeper by normal game rules. In all games the resting duration between sets was 2 minutes. Training match was played in normal official size field under regular rules. During small sided games and training match, heart rate (KAH) were monitored and recorded by Polar Watches (Polar S810i, Finland). Data was collected for subjective exertion rating (AZD) and blood lactate (La) at the end of each set of small sided games and at the end of each half of the traing match. In small sided games and match La, KAH and AZD were used as physiological variables. During each set, in total sets in different small sided games formats, and match the distance covered, time spent, average velocities, and number of different movements as stoppageand walking, jogging, low-medium-high velocity running were recorded as kinematic variables. Furthermore, they have been examined according to different La thresholds as 4 mmol/L levels. For kinematic analysis the small sided games and the match game were recorded by different number of cameras, totaling up to six, and recordings were digitized by using Mathball Deluxe programme, which was customized for his study, to obtain real reference points in space for time and displacement analysis. VO2max, running velocities at fixed La thresholds, izokinetic leg strength, squad jump, countermovement jump, sprinting velocities over 5, 10, 20, 30, and 40 meters, and wingate test anaerobic power and capacities were examined as fitness components against kinematic variables obtained during small sided games and match game.According to the findings there is a need to use physiological and kinematic variables together in establishing the intensity of the game. Physiological and kinematic responses to the sets of small sided games indicated that for optimal number of training sets there should be a further study. In small sided games as the number of players increase the intensity of the game has decreased, and vice versa. According to these findings as the number of players increased, amount of time spent and distance run in low intensities has increased, and as opposite to this, as the number of players decreased the amount of time spent and distance run in higher intensities has also increased.As a result of this study, in establishing the intensity of the game there is a need for many metabolic varibles for more accurate estimate. When the relationship between the match game and small sided games were examined, 8x8 game format showed most similar kinematic and physiological variables compare to other form of games in this study.Supported by H.Ü.B.A.B, Ph. D. Thesis Grant 08D07407001(3533).