İmikimod ile oluşturulan sıçan psöriasis modelinde sistemik karvakrolün tedavi edici etkisinin incelenmesi
Investigation of the therapeutic effect of systemic carvacrol in i̇miquimod-induced rat psoriasis model
  1. Tez No: 798561
  2. Yazar: MURAT ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ŞEREFLİCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Psöriasis toplumun yaklaşık olarak %2'sini etkileyen deride eritemli, skuamlı plaklarla karakterize kronik, inflamatuvar bir cilt hastalığıdır. Psöriasis patogenezi karmaşık bir mekanizmaya sahip olup hala araştırmaların sürdüğü bir alandır. Psöriasisin topikal tedavisini uygulamanın zorluğu, konvansiyonel tedavilerin yan etkileri, biyolojik ajanların yüksek maliyeti ve hastalığın kronik seyri psöriasisin hem hastalar hem de devletler üzerindeki yükünü arttırmaktadır. Bu çalışmada; %5 imikimod krem ile psöriasis modeli oluşturulan sıçanlarda sistemik karvakrolün tedavi edici etkisini histopatolojik, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve klinik parametreler kullanarak araştırmayı amaçladık. Çalışmada 49 adet sıçan rastgele olarak yedişerli 7 grubu ayrıldı. Negatif kontrol grubu dışındaki tüm sıçanların sırt bölgesine %5 imikimod krem 7 gün boyunca uygulanarak psöriasis modeli oluşturuldu. Yedinci gün sonunda psöriasis modeli oluşturulan bir grup ile hiçbir işlem yapılmayan negatif kontrol grubu, oluşan modelin teyit edilmesi için histopatolojik, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve klinik parametreler kullanılarak karşılaştırıldı. Kalan gruplara sırasıyla 100mg/kg/gün serum fizyolojik (SF), 20mg/kg/gün karvakrol, 2mg/kg/hafta metotreksat (MTX), 100mg/kg/gün %5 dimetil sülfoksit (DMSO) ve 20mg/kg/gün karvakrol ile birlikte 2mg/kg/hafta metotreksat bir hafta boyunca intraperitoneal olarak uygulandı. Çalışma sonunda gruplardan elde edilen veriler histopatolojik, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve klinik parametreler kullanılarak karşılaştırıldı. Yedinci gün sonunda psöriasis grubunda negatif kontrol grubuna kıyasla hiperkeratoz, parakeratoz, granüler tabakada incelme, akantoz, retelerde uzama, epidermal kalınlık, tümör nekroz faktör- alfa (TNF-α) bulguları anlamlı derecede yüksek bulundu. Ayrıca literatüre paralel olan bu bulgular dışında, xiii psöriasis grubunda negatif kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha fazla folikülit ve dermoepidermal ayrışma izlendi. Bu bulgulara dayanarak psöriasis model oluşumu teyit edildi. Karvakrol grubunda SF grubuna kıyasla parakeratoz, akantoz ve inflamasyon değerleri ile 14. gün psöriasis alan şiddeti indeksi (psoriasis area severity index, PASI) değerleri anlamlı derecede düşük bulundu. DMSO grubunda hiperkeratoz, akantoz, retelerde uzama, epidermal kalınlık değerleri SF grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulundu. Çalışmamızda 20 mg/kg karvakrol, referans ilaç olan metotreksata göre histopatolojik ve klinik parametrelerde; %5 DMSO ise histopatolojik parametrelerde daha fazla gerileme sağladı. Karvakrol ve metotreksatın birlikte kullanıldığı grupta sadece karvakrol kullanılan gruba kıyasla histopatolojik parametrelerde ve TNF-α seviyelerinde daha az gerilme izlenmiştir. Psöriasis grubunda negatif kontrol grubuna göre oksidatif stres indeksi (OSI) değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Grupların karşılaştırılmasında; doku örneklerinde total antioksidan durum (total antioksidan status, TAS), total oksidan durum (total oksidan status, TOS), OSI ve serum örneklerinde total tiyol (TT), disülfit (SS) ve doğal tiyol (native tiyol, SH) düzeyleri gruplar arasında anlamlı farklılık izlemedi. Sonuç olarak çalışmamızdan elde edilen veriler; sistemik uygulanan karvakrol ve DMSO'nun psöriasis lezyonlarının tedavisinde etkili olabilecek moleküller olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory skin disease characterized by erythematous, scaly plaques on the skin which affects approximately 2% of the population. The pathogenesis of psoriasis has a complex mechanism and is still an area of research. In psoriasis; the difficulty of applying topical agents, the side effects of conventional treatments, the high cost of biological agents and the chronic nature of the disease increase the burden of psoriasis on both patients and states. In this study; we aimed to investigate the therapeutic effect of systemic carvacrol using histopathological, immunohistochemical, biochemical and clinical parameters in rats with psoriasis model induced with 5% imiquimod cream. In the study, 49 rats were randomly divided into 7 groups and all groups had 7 rats. A psoriasis model was created by applying 5% imiquimod cream to the back of all rats except the negative control group for 7 days. At the end of the seventh day, a group in which psoriasis model was created and a negative control group which did not undergo any treatment were compared using histopathological, immunohistochemical, biochemical and clinical parameters to confirm the psoriasis model. In the remaining groups, respectively 100mg/kg/day saline (SF), 20mg/kg/day carvacrol, 2mg/kg/week methotrexate, 100mg/kg/day 5% DMSO and 20mg/kg/day carvacrol together with 2mg/kg/week methotrexate was administered intraperitoneally for one week. At the end of the study, the data obtained from the groups were compared using histopathological, immunohistochemical, biochemical and clinical parameters. xv At the end of the seventh day, hyperkeratosis, parakeratosis, thinning of the granular layer, acanthosis, elongation of the rethes, epidermal thickness and TNF-α findings were found to be significantly higher in the psoriasis group compared to the negative control group. Apart from these findings, which are parallel to the literature, significantly more folliculitis and dermoepidermal separation were observed in the psoriasis group compared to the negative control group. These findings confirmed the psoriasis model formation. In carvacrol group parakeratosis, acanthosis, inflammation values and 14th day PASI values were found to be significantly lower compared to the SF group. In DMSO group hyperkeratosis, acanthosis, elongation of the retes, and epidermal thickness values were found to be significantly lower compared to the SF group. In our study; in histopathological and clinical parameters 20 mg/kg carvacrol, in histopathological parameters 5% DMSO caused a greater decrease compared to the reference drug methotrexate. In the group in which carvacrol and methotrexate were used together, it caused less decrease in histopathological parameters and TNF-α levels compared to the group in which only carvacrol was used. OSI values were found to be significantly higher in the psoriasis group compared to the negative control group. TAS, TOS, OSI levels in tissue samples and TT, SS, SH levels in serum samples did not differ significantly between the groups. In conclusion, the data obtained from our study show that systemically administered carvacrol and DMSO are molecules that can be effective in the treatment of psoriasis lesions.