Postural kontrolün ve denge özelliklerinin futbola özgü dar alan oyunlarındaki teknik beceriler ve hareket profilleri üzerine etkisi
The effects of postural control and balance qualities on technical skills and movement profiles in small-sided games as to football
- Tez No: 456064
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET VURGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dar alan oyunları (DAO) futbol müsabakasının kesitsel bölümlerini yansıtması nedeniyle antrenmanlarda ve araştırmalarda popüler bir konu haline gelmiştir. Güncel literatürde fiziksel ve teknik özellikler içerisinde sporcuların denge düzeylerinin sert müsabaka ve antrenman koşullarında spor branşı için kritik önem taşıdığı ve branşa özgü bazı teknik becerileri arttırdığı gösterilmektedir. Fakat bu yöndeki etkileşimin detaylı olarak futbol oyunu ile ilişkilendirildiği bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu tezin temel amacı antrene futbolcuların denge yetileri ile dar alan oyunları içerisindeki teknik ve fiziksel parametreler arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya genç amatör futbol liginde oynayan toplam 16 futbolcu gönüllü olarak katıldı. İlk aşamada sporcuların postural kontrol testleri, ikinci aşamada ise 5 ve 20 m sprint testleri ile birlikte 1:1, 2:2 ve 3:3 oyunlar birer hafta ara ile gerçekleştirildi. Değişkenlere ait veriler arasında yapılan korelasyon analizleri sonucunda; dominant ayak denge skorlarının 3:3 oyunculu DAO'lardaki hızlar ile ilişkili olduğu gözlemlendi. Sporcuların dominant ayak ve gözler kapalı çift ayak denge düzeyleri ile ikili mücadele, çalım, şut, gol pası ve topa kayarak müdahale performansları arasında korelasyonlar belirlendi. Bu çalışmanın sonucuna göre; sporcuların dar alan oyunlarındaki teknik değişkenlerin denge yetileri ile ilişkili bulunması bu değişkenlerin antrenmanların mutlak bir parçası olma gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Small-sided games (SSG) have become a popular theme in training and researches due to the fact that they reflect the cross sectional parts of the football matches. In recent literature, it is shown in the physical and technical qualities that the level of balance of the footballers plays a critical role under harsh conditions as well as increasing some technical qualities. However, a study in which balance level is associated with the physical and technical qualities in small-sided games has not been encountered yet. The aim of this thesis is to examine the relations between technical and physical parameters in small-sided games and balance ability of footballers that train regularly. The research group of the study consisted of 16 young footballers. In the first phase players' postural stability tests and in the second phase the 5 and 20-meter- sprint tests along with 1:1 games were done, and one week later 2:2 and 3:3 small-sided games were carried out. As a result of the correlation analysis done between data as to variances, it was observed that dominant leg balance levels are associated with the players' velocities in small-sided games including 3:3 players. Correlations between dominant leg and eyes-close bipedal balance levels of the players and technical parameters such as tackle, shoot, pass, effective passes were found. According to this study, there is an interaction between balance and technical parameters; thus, balance training should be the essential part of the training.