Normal gelişim gösteren ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı çocukların anlatı analizine dayalı dil becerilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of language skills of the typically developed children and ADHD children betwen 7-9 years old by using narrative analysis
  1. Tez No: 248231
  2. Yazar: SONNUR IŞITAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZCAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Linguistics, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, 7-9 yaş grubundaki normal gelişim gösteren ve DEHB olan çocukların öykü anlatma becerilerini değerlendirmek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 7-9 yaş arasındaki normal gelişim gösteren 120 çocuk ile 30 DEHB olan çocuk katılmıştır. Çalışmada ?Frog where are you?? adlı yazısız resimli kitap kullanılmıştır. Çocuklardan resimlere bakarak öykü oluşturmaları istenmiştir. Çocukların anlattıkları öyküler kaydedilmiştir. Çocukların anlattıkları öyküleri değerlendirmek için araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak geliştirilen ?Öykü Anlatma Değerlendirme Formu? kullanılmıştır. Araştırmanın analizi için SPSS 16,01 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre 9 yaş grubundaki çocukların öykü anlatma becerilerinde daha başarılı oldukları bulunmuştur. Genel olarak normal gelişim gösteren çocukların öykü anlatma ile ilgi becerilerdeki yaşa ve cinsiyete göre farklılığın özellikle detay bilgilerde olduğu saptanmıştır. DEHB olan çocukların öykü anlatma becerilerinin normal gelişim gösteren çocuklara göre daha zayıf olduğu bulunmuştur. Öykü anlatma yönteminin çocukların dil ve akademik özelliklerini değerlendirmede faydalı bir yöntem olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to examine and compare of story generation skills of the typically developed children and ADHD children between 7-9 years old. In this study there were 120 typically developed children and 30 ADHD children. In the research wordless picture book ?Frog,where are you??was used. In the study children were asked to generate a story by looking teh pictures of the story book. Stories told by children were recorded. In order to analysis of the stories ?Story Generation Evaulation Form? was used. This form was referred by subject specialists and prepared by the researcher. The datas were analized by using the SPSS 16.01 computer statistical program. According to the findings at the end of the research 9 years old children were found more successful than other children. In generally for typically developed children diffrecences in story generation especially detail information about story according to ages and genders. ADHD children?s story generation skills were found more deficient than typically developed children. Story generation method was suggested a useful method for assessing academic and language skills of the children.