Kronik böbrek yetersizliğinde etiyoloji ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Etiology and assessment of renal functions in chronic renal failure
- Tez No: 248239
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nefroloji Bilim Dalı Polikliniğinde 1995-2010 tarihleri arasında Kronik Böbrek Yetersizliği tanısı ile izlenen hastalar değerlendirildi. KBY tanısı için GFR'nin en az 6 ay 80 ml/dk/1.73 m2'nin altında olması arandı. GFR değeri 10 ml/dk/1.73 m2'nin altında olan hastalar Son Dönem Böbrek Yetersizliği olarak değerlendirildi.Hastaların 95'i (%58) erkek , 70'i (%42) kız olup yaşları ortalama 11.21±4.82 yıldı. 27 hasta başvurduğunda renal replasman tedavisi almaktaydı. 45 hastaya izlemde böbrek transplantasyonu yapıldı. 6 hastada böbrek rejeksiyonu oldu. 32 hasta hemodiyaliz tedavisi, 21 hastaya da periton diyalizi tedavisi yapılmaktadır.Sonuç olarak incelenen 165 KBY'li hastada Primer böbrek hastalıkları: reflü nefropatisi % 36,4 (60), herediter hastalıklar % 27,3 (45), glomerüler hastalıklar % 15,8 (26), konjenital anomaliler % 7,9 (13), piyelonefrit % 3,6 (6), vasküler nefropati % 3 (5), böbrek amiloidozu % 1,8 (3), üriner sistem taşları % 1,8 (3), tümör %1,2 (2), etiyolojisi saptanamayan %1,2 (2) olarak saptandı.KBY'de renal replasman tedavi programlarının düzenlenmesi amacıyla düzenli olarak etiyolojik ve epidemiyolojik çalışmalar yapılmalıdır. Erken tanı ve tedavi KBY etiyolojisinde önlenebilir nedenlerin azalmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we retrospectively analysed the pediatric cases followed in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine Pediatric Nephrology Clinics between 1995 and 2010 with the diagnosis of chronic renal failure (CRF). We defined CRF, as glomerular filtration rate below 80 ml/min per 1.73 m2 body surface for at least 6 months. End stage renal failure was defined as a GFR rate below 10 ml/min per 1.73 m2 body surface.There were a total of 165 patients, 95 (58 %) were male and 70 (42 %) were female with a mean age of 11.21±4.82 years. During entering into hospital, 27 patients were on renal replacement treatment. 45 patients received kidney transplant during follow up. There were 6 cases of kidney transplant rejection. 32 patients are on hemodialysis treatment and 21 patients are on peritoneo-dialysis.The etiology of CRF for 165 patients under study included reflux nephropathy 36.4 % (60), hereditary renal disorders 27,3 % (45), glomerular diseases 15,8 % (26), congenital anomaly 7,9 % (13), pyelonephritis 3,6 % (6), vascular nephropthies 3 % (5), renal amyloidosis % 1,8 (3), urinary stones 1,8 % (3), tumour 1,2 % (2) and unidentified etiology was 1,2 % (2).Regular and systematic epidemiological and etiological studies are essential for the development of renal replacement programs. Early diagnosis and treatment is important to decline the causes of CRF.