Boyun bölgesi ışınlanmış hastalarda meydana gelen tiroid bozuklukluklarının dozimetrik analizi
  1. Tez No: 248240
  2. Yazar: ZÜLEYHA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda 2005-2008 yılları arasında Marmara Üniversitesi RadyasyonOnkolojisi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda tedavi edilen baş-boyun yerleşimlitümörü olan, tiroid organı radyoterapi alanı içine girmiş 82 hastayı değerlendirdik.Hastaların takipleri boyunca elde edilen tiroid fonksiyon testleri değerlendirildi.Tedavi planları üzerinde tiroid volumleri konturlandı. DVH üzerinde seçilen belirli dozlarıalan volümler ile tiroid fonksiyon bozukluğu arasında bağlantı araştırıldı.Hastaların tiroid fonksiyon bozukluğu değerlendirilirken diğer çalışmalar gibisadece hipotiroidi değil diğer radyasyonla indüklenmiş tiroid bozuklukları (tiroidit) dadeğerlendirilmeye alındı.Hastalar tiroid fonksiyon bozukluğu ile cinsiyet, yaş, tümör tipi, tiroidbozukluğunun ortaya çıkış zamanı, eş zamanlı KT kullanımı, operasyon durumu arasındakiilişki açısından incelendi. Bu incelemede 60 yaş altı ve 40 yaş üzeri grupta TSH düzeyibozukluğunun daha sık olduğu gözlendi. Kadın hastalarda TBG düzeyi daha yüksek bulundu.Opere olan hastaların TSH düzeyi daha yüksek bulundu. Kemoterapi alımı ile toksisitearasında bağlantı bulunamadı. Radyoterapi sonrası tiroid fonksiyon bozukluğu gelişme süresimedyan 14 ay idi.Dozimetrik analizlerde ise tiroid toksisitesi ile tiroidin aldığı minimum doz,maksimum doz, medyan, ortalama doz,V10,V20,V30,V40,V50 değerleri arasındaki ilişkiyebakıldı. Bunlarda V30'un %40 üzerinde olduğu olgularda tiroid toksisitesi gelişme riskiistatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tiroidin tamamının aldığı minimum dozun 25 Gyüzerinde olmasının da toksisiteyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate possible predictors of hypothyroidism afterradiotherapy to the neck, focusing on radiation dose-volume factors.Thyroid function was measured in 82 patients treated with radiation ports includingthe thyroid, between 2005 and 2008. All of the radiation-induced thyroid dysfunction wasdetermined with an endpoint of abnormal thyroid stimulating hormone (TSH), freetriiodothyronine (fT3) and thyroxine (fT4), ATG (thyroglobulin antibodies), TPA (thyroidperoxidase antibodies), TBG (thyroid binding globulin), TGB(thyroglobulin) levels. In 82patients, radiation dose-volume factors were calculated; e.g. total volume of the thyroid, meanradiation dose to the thyroid, and percentage of the thyroid volume which received radiationdoses of no less than 10?50 Gy (V10-V50). The evaluated risk factors for thyroid dysfunctionincluded these dose-volume factors, sex, age, treatment modality and primary disease.Thyroid dysfunction was detected in 50 (61%) of the 82 patients. In our analysis,DVHs were calculated and no associations were found between V10, V20, V40 and V50 and,both toxicity and thyroid hormone values. V30 (thyroid volume receiving over 40 Gy)appeared to be correlated with fT3, fT4, TSH values (p=0.004).Our results showed that only the female sex was associated with a higher incidence ofTBG abnormality. Results of our analysis produced no correlation between tumor-relatedvariables and incidence of thyroid disorders.Thyroid disorders after radiation therapy for head-and neck cancer still represent a clinicallyunderestimated problem. Further prospective well designed studies on dose?effect45relationship for radiotherapy-induced thyroid toxicity are therefore needed, and thyroidshould be considered as an organ at risk in all patients treated for head-and-neck tumors.