Farklı gama kaynakları için radyoterapik bağıl absorbe tiroid dozu değerlendirmesi ve geri saçılım faktörü irdelemesi
Relative radiotherapic thyroid dose evaluation for different gamma sources and explication of calculation for back scattering factor
- Tez No: 392610
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Co-60 ve Cs-137 gama radyoaktif kaynakları kullanılarak farklı malzemelerden üretilmiş boynu simule eden fantomlar kullanılarak troid bölgesi ışınlanmış ve hep aynı dar demet geometrisinde deneysel sonuçlar alınmıştır. Absorbe doz kavramı ile gama ölçüm sonuçları, troid dozu bağlamında değerlendirilmiştir. Bağıl absorbe doz sonuçları çerçevesinde Co-60 ve Cs-137 radyoaktif kaynaklarıyla dört faklı fantom malzemesiyle yapılan deneylerde en kalın fantom boyutuna sahip olan erkek boyun fantomunda en fazla dozun absorbe edildiği hesaplanmıştır. Çocuk boyun fantomlarında ise dozun en az absorbe edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Radyoaktif kaynaklar (Co-60 ve Cs-137) ile yapılan çalışmalar neticesinde her üç fantom boyutunda da en çok dozun sırasıyla su, masif, parafin ve kadavra fantomda absorbe edildiği bulunmuştur. Malzemelerin yoğunluklarıyla karşılaştırıldığında bu sonucun yoğunluğu en fazla olanda dozun en fazla absorblandığı bilgisine ulaşılmıştır. Geri saçılım faktörü (BSF)'ne ilişkin yapılan hesaplamalar da çocuk, kadın ve erkek simulasyonu çerçevesinde su, parafin, masif ve kadavra fantomlar için yapılmış ve geri saçılım faktörünün boyun çapı ile ilişkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, In this study, different phantom materials are utilized to simulate the neck of human body which is used to irradiate the thyroids of human body by Co-60 and Cs-137 gamma radioactive sources. All results on this study is the same narrow-beam geometry. Absorbed dose notion and gamma measurement results are evaluated as part of thyroid dose. The experiments are done four different phantom materials and the results showed that the most thick phantom which is the man have the highest absorbed dose within the scope of relative absorbed dose calculations. It is reached that the absorbed dose is the lowest in the experiments of child neck phantom. In the all studies of ( Co-60 and Cs-137 ) radioactive sources is concluded that the all three phantom materials have the highest absorbed dose respectively water, edging strip, paraffine and cadaver. When this results are compared with density of phantom materials, it is attained that the most intensive material have the highest absorbed dose. The calculations within the scope of child, woman and man simulations is also done for water, paraffine, edging strip and cadaver in regard to Back scattering factor ( BSF) and it is observed that BSF is related to diameter of neck.