Nervus laryngeus recurrens'in cornu inferior cartilago thyroidea, berry ligamenti ve zuckerkandl tüberkülü ile ilişkisi
Associations among recurrent laryngeal nerve, inferior horn of thyroid cartilage, berry's ligament and zuckerkandl's tubercle
- Tez No: 399075
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇALGÜNER, PROF. DR. MUZAFFER SİNDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Boyun bölgesi cerrahi operasyonlarında n. laryngeus recurrens'i zedelememek amacıyla sinirin bulunması ve izlenmesi“olmazsa olmaz”bir kural haline gelmiştir. Sinir görülmeden hiçbir anatomik yapı kesilmemelidir. Tek bir işaret noktasına güvenilmemeli, dallanma farklılıkları unutulmamalıdır. Zuckerkandl tüberkülü, Berry ligamenti, cornu inferior cartilago thyroidea, boyun bölgesindeki cerrahi operasyonlarda n.laryngeus recurrens'in bütünlüğünün korunması için bir klasik haline gelmiş olan anatomik işaret noktalarıdır. Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında 30 kadavrada arteria thyroidea inferior'a kadar olan kısımda n.laryngeus recurrens'in 52 tarafta (%87) trakeo-özofageal sulkusta, 8 tarafta (%13) trachea'nın lateralinde seyrettiğini görülmüştür. N.laryngeus recurrens'in 55 tarafta (%92) arteria thyroidea inferior'un arkasından, 6 tarafta (%8) arterin dalları arasından geçtiği saptanmıştır. Tüm olgularda (%100) n. laryngeus recurrens, cornu inferior cartilago thyroidea'nın 0.6±0.1 mm aşağısından larynx'e girmekteydi. Tüm olgularda (%100) Berry ligamenti'nin iç alt kısmından geçiyordu. Tüm olgularda (%100) n. laryngeus recurrens Zuckerkandl tüberkülü'nün arka-ortasının altında yer almaktaydı. Sonuç olarak cerrahi için bu noktalar önemli yol göstericidir. Bölgenin cerrahi anatomisinin iyi bilinmesi ve farklılıkların varlığının gözden kaçırılmaması önemlidir.
Özet (Çeviri)
During neck surgery, localizing and monitoring the nerve has become“sine qua non”rule in order to avoid damaging recurrent laryngeal nerve. Any anatomical structure should not be cut without seeing the nerve, single landmark should not be relied upon and branching differences should be taken into consideration. During the neck surgery; Zuckerkandl's tubercle, Berry's ligament, the inferior horn of thyroid cartilages has become crucial anatomical landmarks in order to protect the integrity of the recurrent laryngeal nerve. In this study, sixty sides of thirty male postmortem human cadavers obtained from Department of Anatomy, Akdeniz University was used. The proximal part of the recurrent laryngeal nerve, before the inferior thyroid artery arises from its source has been observed in 52 sides (87%) inside the tracheo-esophageal groove and in 8 sides (13%) running laterally to the trachea. The recurrent laryngeal nerve was encountered passing behind and through the branches of the inferior thyroid artery in 55 sides (%92) and 6 (%8) respectively. At all sides; the nerve was piercing the larynx 0.6±0.1 mm below the inferior horn of thyroid cartilage, passing next to the inner-lower side of Berry's ligament and running under the lower middle part of Zuckerkandl's tubercle. In conclusion, these landmarks and their upper mentioned distances to the laryngeal nerve can be taken into consideration as important surgical guides.