Zirkonyum oksit esaslı alt yapılara uygulanan farklı üst yapı porselenlerinin kesme dirençlerinin incelenmesi
The investigation of shear strengths of different veneering porcelains applied on zirconium oxide cores
- Tez No: 248248
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Seramik oksit alt yapılı restorasyonlarda görülen en sık başarısızlık, üst yapı porseleninin alt yapıdan tamamen ya da tabakalar şeklinde ayrılmasıdır. Bu çalışmada zirkonyum oksit esaslı alt yapılar üzerine uygulanan üç farklı üst yapı porseleninin kesme dayanım değerleri karşılaştırılmış ve renklendirici solüsyonun bu bağlantıya etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Zirkonyum oksit içeren alt yapı seramikleri (ICE Zirkonia / n=120, Prettau Zirkonia / n=120) ve bu alt yapılar üzerine uygulanabilen 3 farklı üst yapı porseleni (ICE Ceramic, GC Initial Zr, IPS e.max Ceram) kullanılmıştır. Her bir grup için 40 örnek hazırlanmıştır. Bu örneklerin yarısında (n=20) alt yapıda renklendirici solüsyon kullanılmıştır. Metal destekli seramik sistem (Esteticor Plus, Vita VM 13/ n=16) kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Tüm örnekler Universal Test cihazında 0,5mm/dak kesme kuvvetine maruz bırakılmıştır. Kesme dayanım değerleri istatistiksel olarak üç yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Oluşan kırık yüzeyler önce stereomikroskopta sonrasında elektron tarama mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Kesme dayanım değerleri incelendiğinde metal seramik grubunun değerlerinin önemli derecede yüksek olduğu, seramik alt yapılar arasında anlamlı bir fark olmadığı, ancak üst yapı porselenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu tespit edilmiştir. Renklendirici solüsyonun, test edilen seramik örneklerde kesme dayanımını etkilemediği görülmüştür. Hiçbir zirkonyum oksit içeren alt yapı ve üzerine uygulanan üst yapı porselen grubu, metal seramik grubundaki kesme dayanım değerlerine erişememiştir.
Özet (Çeviri)
The most common failure seen on restorations with oxide ceramic core is delamination of the veneering porcelain whole or in the form of layers from the core material. In this study the shear strength values of three different veneering porcelains, which were applied on zirconium oxide core materials, were compared and the effect of colouring liquid to this bonding were investigated. Zirconium oxide core ceramics (ICE Zirkonia / n=120, Prettau Zirkonia / n=120) and three different veneering porcelains(ICE Ceramic, GC Initial Zr, IPS e.max Ceram) that can be used on that core materials were used. There were 40 specimens in each group. In half of each group (n=20) colouring liquid were used on core materials. Metal ceramic system (Esteticor Plus, Vita VM 13/ n=16) was used as a control group. All specimens were subjected to shear force in a universal testing machine with a cross head speed of 0,5mm/min. Statistical analysis of the shear strength values was carried out using three way ANOVA test. Fractured surface specimens were first evaluated with microscope and second with scanning electron microscope (SEM). When the shear strength values were examined, metal ceramic groups values were significantly higher than the other groups. There were no significant difference between the core materials but statistically significant results found among the veneering porcelains. It was observed that the colouring liquid, did not have any effect on shear strength of ceramic samples. None of the zirconium oxide core and veneering porcelains could attain the high shear strength values of the metal ceramic combination.