Ön açık kapanışı olan bireylerde zigomatik ankrajla maksiller posterior dişlerin intrüzyonunun stomatognatik sistem üzerine etkilerinin incelenmesi
The evaluation of treatment effects on the stomatognathic system of intrusion of maxillary posterior teeth with zygomatic miniplate anchorage in anterior openbite patients
- Tez No: 248249
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKEN KOCADERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Maksiller posterior dişlerin ekstrüzyonuna bağlı aşırı vertikal yön büyümesi olan iskeletsel ön açık kapanışa sahip, daimi dentisyondaki bireylerde, zigomatik kemik ankrajı kullanılarak yapılan maksiller molar intrüzyonunun stomatognatik sistem üzerine etkilerinin değerlendirildiği prospektif bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya maksiller posterior dişlerin intrüzyonu gereken iskeletsel ön açık kapanışa sahip 19 birey dâhil edilmiştir. Tedavi öncesi kronolojik yaş ortalaması 17,7 yıldır. Ortalama 6, 8 ± 1,6 ayda, zigomatik ankraj plaklarından 400 gr intrüzyon kuvveti uygulanmasıyla maksiller molar dişlerde 3,4 ± 1,2 mm intrüzyon gerçekleşmiş, ön açık kapanış düzeltilmiştir. Bireylerden intrüzyon öncesi ve sonrasında lateral sefalometrik ve posteroanterior radyograflar alınmıştır. Ayrıca elektromyografik (EMG), elektrognatografik (EGN), vibrasyon analizleri (EVG) ile temporomandibuler eklemden manyetik rezonans görüntüleri (MRG) elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Bağımlı-t testi ve Wilcoxon İşaret testi kullanılmıştır. Sefalometrik ölçümlerde mandibulanın öne rotasyonu sonucu yüzün büyüme yönünü gösteren ölçümlerin hepsinde, ANB açısında, konveksitede ve overjet`de anlamlı azalmalar; SNB açısında, yüz derinliği açısında ve overbite'da istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır. Üst dudak-E düzleminde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmüştür. Posteroanterior radyograflar değerlendirildiğinde; sağ ve sol molar referans açılarının başlangıç ve intrüzyon sonundaki ortalamaları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. EMG, EGN ve EVG değerlendirmesinde ise intrüzyon sonunda çiğneme fonksiyonlarında anlamlı değişiklikler olmadığı saptanmıştır. MRG değerlendirmelerinde TME'de genel olarak tedavi öncesi durumun stabil kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A prospective study was performed to evaluate the effects of intrusion of maxillary posterior teeth by using zygomatic miniplate anchorage on the stomatognathic system in anterior openbite patients who had excessive vertical facial growth pattern. The study sample consisted of 19 subjects who needed the intrusion of maxillary posterior teeth. The mean age of patients was 17,7 years. 3,4 ± 1,2 mm maxillary molar intrusion was obtained with 400 gr force application by using zygomatic anchor plates. Anterior openbite was corrected in average of 6,8 ± 1,6 months. Paired-t test and Wilcoxon Signed Rank test were used for statistical evaluation. Lateral cephalometric and posteroanterior radiographs, electromyographic (EMG), electrognathographic (EGN), electrovibratographic (EVG) and magnetic resonance imaging (MRI) records were obtained before and after maxillary posterior teeth intrusion. At the end of intrusion period, ANB angle, convexity, facial depth angle, overjet and all the measurements that showed the facial growth pattern decreased. SNB angle and overbite increased significantly. Upper lip-E plane distance increased. In the evaluation of posteroanterior radiographs, right and left molar reference angles didn?t change. There were no significant changes in the parameters of mastication evaluated by means of EMG, EGN and EVG. The evaluation of MRI records showed that the condition of TMJ in the pretreatment period was maintained at postreatment period.