Zirkonyum oksit esaslı alt yapılara uygulanan farklı yüzey işlemlerinin değişik üst yapı porselenlerinin bağlanma dayanımlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on the shear bond strength of several veneering porcelains to zirconium oxide based substructures treated with different surface treatments
  1. Tez No: 306297
  2. Yazar: BİLAL HOLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİL DUYMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Zirkonyum oksit esaslı seramikler estetik, biyouyumluluk, renk stabilitesi ve yüksek mekanik özellikleri ile kuron ve sabit bölümlü protezlerin yapımında alt yapı materyali olarak kullanılmaktadır. Zirkonya, gerçek diş kadar translusens olmadığından restorasyonların estetiğini artırmak için zirkonyum oksit alt yapılar üzerine veneer porselenleri uygulanmaktadır. Zirkonyum oksit alt yapıların kırık oluşmasına karşı oldukça dirençli olmalarına karşın, veneer porseleninin kırılması ve tabakalar halinde alt yapıdan ayrılması zirkonyum oksit alt yapılı tam seramik restorasyonlarda en sık karşılaşılan problemlerdir.Bu in-vitro çalışmada zirkonyum oksit alt yapılara, uygulanan farklı yüzey işlemleri ve termal siklus uygulamasının, iki değişik üst yapı porseleninin bağlanma dayanımına etkisi incelenmiştir. Kontrol grubu örneklere herhangi bir yüzey işlemi uygulanmazken, yüzey pürüzlendirme işlemi için; kumlama, aşındırma, asit ve lazer uygulamaları yapılmıştır. 20 deney grubunun her birinde 10 adet olmak üzere toplam 200 adet örnek değerlendirilmiştir. Bağlanma dayanımı testi öncesi örneklerin SEM görüntüleri alınmıştır. Her bir örnek için bağlanma kuvveti Newton cinsinden ölçüldükten sonra bağlanma yüzeyinin alanı olan 12,57 mm2'ye bölünerek MPa'a çevrilmiştir. Bağlanma dayanımı testi sonrası kopma şekilleri optik mikroskop altında incelenmiştir.Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi; üç yönlü varyans analizi (Three-way ANOVA) kullanılarak yapılmıştır. Ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış, çoklu karşılaştırmalar için Duncan testi kullanılmıştır.Yapılan varyans analizi sonucunda; uygulanan yüzey işlemleri (p0.05) istatistiksel olarak tespit edilmiştir.Herhangi bir yüzey işlemi yapılmayan kontrol grubu örnekleri (25,94 MPa) ile karşılaştırıldığında; kumlama (28,15 MPa) ve elmas frezle aşındırma (28,28 MPa) işlemlerinin bağlanma dayanımı değerlerini artırırken, asit (26,15 MPa) ve lazer (26,44 MPa) uygulamalarının ise etkilemediği istatistiksel olarak saptanmıştır.Veneer porselenlerin bağlanma dayanımları karşılaştırıldığında; Vita VM9 (28,17 MPa) üst yapı porseleni uygulanan örneklerin bağlanma dayanımı değerlerinin Noritake CZR (25,86 MPa) üst yapı porseleni uygulanan örneklerin bağlanma dayanımı değerlerinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.Termal siklus uygulaması veneer porselen ile zirkonyum oksit alt yapı arasındaki bağlanma dayanımını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Zirconium oxide based ceramics are used as the core material for crown and fixed partial prosthesis due to their esthetics, biocompatibility, color stability and superior mechanical properties. To improve the esthetic appearance of restorations, zirconium oxide cores are layering with veneer porcelain because zirconia is not translucent as nature teeth. The chipping and delamination of the veneer porcelains is the most common failure of zirconium oxide based all ceramic restorations although zirconium oxide cores are resistant to crack formation.In this in-vitro study, the effects of different surface treatments and thermocycling applications on the shear bond strength of two different veneering porcelains to zirconium oxide substructures were investigated. Sandblasting, grinding, etching and laser applications were used for roughening of surface, and control specimens were not treated with any surface treatment method. The 200 specimens divided into 20 sub-groups that each group has 10 specimens were evaluated. SEM evaluation was performed on one specimen of each surface treatment group before applying veneer porcelain. The data as Newton obtained after shear bond strength test were transformed to MPa, dividing to bonding surface area (12,57 mm2). Failure type was evaluated with optical microscope after shear bond strength test.Three way analysis of variance (ANOVA) test were used to analyze the data. Means and standard deviations were calculated and Duncan?s test was used as multiple comparisons test. The results of three-way ANOVA showed that there were statistically significant differences between surface treatment methods (p0.05).It was determined that the sandblasting (28,15 MPa) and the grinding (28,28 MPa) increased the shear bond strength, but the etching (26,15 MPa) and laser applications didn?t influence the shear bond strength compared with control group (25,94 MPa).When the bonding strength of veneer porcelains compared, it was determined that the Vita VM9 veneering porcelain (28,17 MPa) had higher bond strength than Noritake CZR veneering porcelain (25,86 MPa).The thermocycling didn?t affect the bond strength between the veneer porcelain and zirconia.