Farklı çürük temizleme yöntemlerinin çocuk hastalarda klinik olarak karşılaştırılması
A comparative clinical study of different caries removal techniques in pediatric patients
- Tez No: 645999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı; konvansiyonel tekniklerle karşılaştırıldığında Er:YAG lazer ile çürük temizleme işlemlerinin çocuk hastalar tarafından kabul edilebilirliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma 9-12 yaş aralığında, alt daimî 1. molar dişlerden birinde sınıf 1 okluzal çürüğü olan 100 çocuk üzerinde yürütüldü. Hastalar konvansiyonel teknik grubu ve lazer grubu olmak üzere 2'ye ayrıldı. Çürük temizleme işlemleri konvansiyonel teknik grubunda döner aletler; lazer grubunda ise Er:YAG lazer ile yapıldı. Her hastanın işlem boyunca kalp atım hızları 30 saniye aralıklara ölçüldü. Hastaların işlem sırasındaki duydukları ağrı VAS ile belirlendi. Hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası kaygısını belirlemek için CFSS-DS skalası kullanıldı. Hastaların işlem sonrası cihazların ses, koku, tat, titreşim ve görüntüsünden ne kadar rahatsız oldukları FIS skalası ile değerlendirildi. Çürük temizleme işlemi boyunca hastalardan video kayıtlar alındı ve işlem sırasında oluşan ağrı FLACC skalasıyla değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 23.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the acceptance of pediatric patiens using Er: YAG laser in comparison with the conventional techniques for caries removal. The study was carried out on 100 children between the ages of 9-12, who had class 1 occlusal caries in one of their permanent first molars. The patients were divided into two groups; conventional technical group and laser group. Rotary handpieces was used in conventional technique group, Er:YAG laser was used in the laser group for caries removal. The heart rate of each patient was measured during the caries removal procedure at 30 seconds intervals. The pain during the procedure was determined by VAS. CFSS-DS scale was used to determine the anxiety level of the patients before and after the procedure. FIS was used to determine how patients are disturbed from the smell, taste, sound, vibration and sight of the devices after the procedure. The video segments were collected from the patients during the caries removal and the procedural pain were evaluated by the FLACC scale. The statisticall data were evaluated using SPSS 23.0. In the laser group, the patients were found to experience less pain and discomfort compared to conventional technique according to the VAS and FLACC scores (p 0.05).