Akut iskemik stroklu hastalarda P dalga dispersiyonunun araştırılması
Researching in to P wave dispersion in patients with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 248287
  2. Yazar: YAKUP ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA F. YAVUZKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son dönemlerde yapılan çalışmalarda uzamış P dalga süresi ve artmış P dalga dispersiyonunun (PDD) sinüs ritmindeki hastalarda atriyal fibrilasyon (AF) ya da paroksismal AF gelişme riskini yansıttığı saptanmıştır. Bu çalışmayla akut iskemik inmeli hastalarla, kontrol grubunu karşılaştırarak, PDD değerlerinin akut iskemik inmeli hastalarda artabileceğini göstermeyi amaçladık. Akut iskemik inme tanısıyla nöroloji kliniğine yatırılmış olan 50 hasta (n=50, 29 erkek, 21 kadın, yaş ortalaması 62) ve kontrol grubu (n=46, 29 erkek, 17 kadın, yaş ortalaması 58) oluşturuldu. Hastalar kraniyal tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Oniki derivasyonlu istirahat elektrokardiyogramında, maksimum ve minimum P dalga süreleri hesaplanarak, aralarındaki fark PDD olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
In recent studies, long P wave duration and increased P wave dispersion (PWD) have been shown an increasing at the risk of development of atrial fibrillation (AF) or paroxysmal atrial fibrillation (PAF) in patients with sinus rhythm. In this study, we aimed to determine that PWD values could rise up in acute ischemic stroke patients by comparing acute ischemic stroke patients group with control group. The 50 patients (n=50,29 men,21 women,age average =62) who were hospitalized in the neurology clinic with the diagnosis of acute ischemic stroke and control group( n=46, 29 men, 17 women, age average 58 ) were involved. The patients were evaluated by using the methods of cranial computed tomography and magnetic resonance. At 12 lead surface relaxation electrocardiogram, by calculating maximum and minimum P wave duration, the difference between them was defined as PWD.