Akut iskemik strokta NT-ProBNP
NT-proBNP in acute isechemic stroke
- Tez No: 141692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL APAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
7.ÖZET Giriş ve Amaç: Akut iskemik veya hemorajik serebrovasküler olaylar myokardial hasara yol açmaktadırlar. B-tip Natriüretik Peptid (BNP) volüm ve basınç artışına yanıt olarak çoğunlukla kardiak ventrikûllerden salınan bir nörohormondur. Akut İskemik Strokun (AİS) plazma BNP artışına yol açıp açmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı AİS'lu hastalarda plazma N- Terminal proBNP (NT-proBNP) değişikliklerini saptamaktı. Metod: Çalışma grubu kardiyovasküler hastalık öyküsü ve bulgusu olmayan ilk kez akut iskemik strok geçiren, ilk 24 saat içinde başvuran 57 (37 kadm, yaş 64±12) hastadan oluşmaktaydı. Kontrol grubu aynı yaş ve cinsiyet ile uyumlu ve aynı zamanda kardiyovasküler hastalığı olmayan 57 (36 kadm, yaş 61±6) hastadan oluşmaktaydı. Akut iskemik stroklu hastalarda NT-proBNP, Troponin I (Tnl) ve CK-MB geliş (1. gün) ve sonra 3, 5 ve 1 0. günlerdeki kan örnekleri alınarak ölçüm yapıldı. Bununla birlikte, sağlıklı hastalarda bir kez ölçüm yapıldı. Ek olarak, çeşitli risk faktörleri, ilk 10 günlük sonuçlar ve lezyon boyutu belirlendi. Tüm hastalarda elektrokardiyogram ve echokardiyogram yapıldı, kardiyolojik değerlendirmeleri günlük takipler yapılarak değerlendirildi. Bulgular: Plazma NT-proBNP pik değerleri kontrol grubuna göre oldukça yüksekti (3934 ±6273 vs 42 ±29 pg/mLp
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Background and Purpose: Acute ischaemic or haemorrhagic cerebrovascular events may produce myocardial damage. B-type natriuretic peptide (BNP) is a neurohormone secreted mainly in the cardiac ventricles in response to volume expansion and pressure overload. It is not known whether acute ischemic stroke (AIS) leads to elevation of BNP. The aim of this study was to assess plasma N-terminal proBNP (NT-proBNP) in AIS. Methods; The study group consisted of 57 (37 Female,age 64±12) patients who had first acute ischemic stroke (AIS) and no history or signs of cardiovascular disease. An age-matched control group (n = 57,36 F,age 61+6) free of cardiovascular disease was also included. NT- proBNP, troponin I (Tnl) as well as creatine kinase MB (CK-MB ) were evaluated patients' blood samples were taken on admission (day 1), and after 3, 5 and 10 days in AIS. However, only one measurement was performed in the normal individuals. In addition to several cerebrovascular risk factors, the first 10 days' outcome and the lesion size were determined. The clinical evaluations including electrocardiogram and echocardiogram were obtained from all patients; daily follow-up evaluations were performed.