Metabolik sendromlu ratlarda resveratrol, krom pikolinat ve tiazolidindionların adiposit yağ asid bağlayıcı protein, adiponektin ve tümör nekroz faktör-? düzeyleri üzerine etkileri
The effects of resveratrol, crom picolinate and thiazolidinedions to the a-fabp, adiponectin and tnf-? levels in the rats with metabolic syndrome
- Tez No: 248302
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Metabolik sendrom (MS) pandemiye doğru ilerleyen, çevresel etkenler yanında, kalıtımsal özelliklerin de rol oynadığı önemli bir morbidite nedenidir. Bu çalışmada MS oluşturulmuş ratlarda tiazolidindion, krom pikolinat ve resveratrol gibi ajanların, adipoz dokudan salgılanan adiponektin, A-FABP ve TNF-? düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda 250 ± 20 gram ağırlığında 10 adet Sprague Dawley rattan oluşan 6 grup oluşturuldu. Kontrol grubunu oluşturan grup 1; 6 hafta süreyle standart rat yemi ile beslenen ratlardan oluşturuldu. Grup 2 ve 5'teki ratlar 6 hafta süreyle % 10 fruktoz verilerek MS oluşturulduktan sonra 6 hafta süreyle 3.gruba krom pikolinat, 4.gruba resveratrol, 5.gruba normal diyet, 6.gruba TZD verildi. Uygulamaların sonunda ratlar dekapite edilerek adiponektin, A-FABP, TNF-? ve bazı biyokimyasal parametreler kan örneklerinde çalışıldı.MS grubu, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında MS grubunda; trigliserid, VLDL-K, T-Kol, glukoz, ürik asit, A-FABP, insülin, TNF-? ve insülin direnci daha yüksek, adiponektin ve HDL-K düzeyleri ise daha düşük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome, developing into pandemia, is an important morbidity cause. Besides the environmental factors, the hereditary characteristics also have a role in the process of Metabolic Syndrome. In this study carried on the rats which were infected with MS we aimed at researching the effects of such agents as tiazolidindion, chromium picolinate and resveratrol on A-FABP, while observing and recording the levels of TNF-? and the adiponectin secreted by adipose tissue.For our study, we formed six groups each of which consists of 10 Spraque Dawley rats the weight of which were 250±20 gr. The first group was formed by the rats fed with standard rat feed for a period of six weeks. After developing MS by giving 10% fructose to the rats in the group 2-5 for 6 weeks, we gave chromium picolinate to the 3rd.group.The 4th. group was given resveratrol, the 5th. group was fed with normal diet and the 6th. group was fed with TZD. After the completion of the applications above, the rats were decapitated and A-FABP, TNF-? and some biochemical parameters were analysed in the blood samples.When the MS group was compared with the control group, it was determined that triglyceride, VLDL-K, T-Kol, glucose, uric acid, A-FABP, insulin, TNF-? and the insulin resistance was higher and adiponectin and the levels of HDL-K was lower in the MS group.