Metabolik sendrom oluşturulan ratlarda resveratrol uygulamasının serum resistin ve apelin düzeyleri üzerine etkileri
The effects of administration of resveratrol on serum resistin and apelin levels in the metabolic syndrome induced rats
  1. Tez No: 282511
  2. Yazar: SEVGİ ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FERİT GÜRSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Metabolik sendrom (MeS) 21. yüzyılda tüm dünyada milyonları etkileyen önemli bir morbidite nedenidir. Bu çalışmada MeS oluşturulan Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlarda; apelin, resistin ve insülin resistansı parametreleri üzerine resveratrolün etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada 250 ? 20 gram ağırlığındaki 40 adet sıçan 4 gruba ayrıldı. Bazal diyetle beslenen grup kontrol grubu; bazal diyete %10'luk fruktoz eklenen 8 hafta beslenen MeS grubu; MeS grubuna ilaveten 10 mg/kg/gün resveratrol verilen grup; MeS grubuna 10 mg/kg/gün pioglitazon verilen gruplar oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MeS) is an important cause of morbidity affecting millions of people all over the world in 21st century. In this study, the effects of resveratrol on apelin, resistin and Insulin resistance parameters were planned to be investigated on MeS generated male Sprague Dawley rats.In this study; 40 rats, 250 ± 20 grams in weight, were divided into 4 groups. The experimental groups were as follow: one control group was fed with basal diet; one MeS group was fed 8 weeks with basal diet supplemented with 10% fructose, one MeS group was fed with 10 mg/ kg/day resveratrol in addition to MeS group, one MeS group was fed with 10 mg/kg/day pioglitazone in addition to MeS group.