Anizometropik ve izoametropik ambliyopili olguların kapama tedavisi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of occlusion therapy in anisometropic and isoametropic amblyopia cases
  1. Tez No: 248305
  2. Yazar: BAYBARS BARIŞ BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUSLAT PELİTLİ GÜRLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anizometropik ve izoametropik ambliyopili olgu gruplarında kapama tedavisi sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ortoptik biriminde anizometropik veya izoametropik ambliyopi tanısıyla kapama tedavisi uygulanmış 74'ü anizometropik ve 73'ü izoametropik, toplam 147 ambliyop olguya ait dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Olguların yaşları 3-12 yıl arasında değişmekte olup, ambliyopi tespit yaşları izoametropik ambliyopi olgu grubunda 6.82 ± 1.44, anziometropik ambliyopi olgu grubunda ise 7.75 ± 2.13 yıl idi.Çalışmaya alınan olguların ilk muayenelerine ve kapama tedavisi sonuçlarına ait bulgular, her iki ambliyopi grubunda birbirleri ile karşılaştırıldı ve kapama tedavisinin başarısını etkileyen faktörler araştırıldı.Anizometropik ambliyoplarda izoametropik olgulara göre tanı yaşının daha yüksek, başlangıç görme keskinliğinin daha düşük ve kapama sürelerinin daha uzun olduğu tespit edildi. Olguların tedavi sonunda ulaştıkları görme keskinliği düzeyine göre yapılan değerlendirmede, tedavinin başarısı açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görüldü. Tedavi sonucu üzerine etkili parametreler birlikte değerlendirildiğinde; tüm olgularda tedaviye başlama yaşının, kırılma kusurunun, kapama süresi ve tedavi süresinin başarı üzerine etkisi olmadığı, ilk görme keskinliğinin ise tedavi başarısını etkileyen en önemli faktör olduğu saptandı.Sonuç olarak, anizometropik ve izoametropik ambliyopili olgu grupları arasında ambliyopi tespit yaşları, ilk muayenedeki görme keskinlikleri ve uygulanan kapama süreleri farklılık göstermekle birlikte, kapama tedavisinin başarısı açısından iki olgu grubu arasında farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In order to compare the results of occlusion therapy 147 patients with amblyopia who had been followed in the orthoptic department of Trakya University Ophthalmology Clinic were included in the study. Seventy four patients were diagnosed as anisometropic amblyopia and 73 patients were diagnosed as isoametropic amblyopia. Ages of patients were changing between 3 and 12 years. In isoametropic amblyopia group mean amblyopia diagnose age was 6.82 ± 1.44 and in anisometropic amblyopia group mean amblyopia diagnose age was 7.75 ± 2.13 years.The results of the occlusion therapy was compared between two amblyopia groups and factors effecting the success of occlusion therapy were examined.In anisometropic amblyopia group; diagnose age was higher, first visual acuity was lower and the duration of occlusion therapy was longer than the isoametropic amblyopia group. There was no statisticaly significant difference between two groups when we examined the visual acuity levels at the end of the occlusion therapy. We found that the start of occlusion therapy age, refractive errors, daily duration of occlusion and total therapy time were not effecting the success of therapy. The first visual acuity was the most important factor that was effecting the success of occlusion therapy.As a result, in anisometropic and isoametropic amblyopia patients amblyopia diagnose age, visual acuity at the first examination and duration of occlusion showed differences. We found no difference between two groups in terms of occlusion therapy success.