Yüksek kan şekerinin endojen etil alkol oluşumuna etkisi
The effect of high blood glucose level on endogenous ethyl alcohol formation
- Tez No: 248350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Toksikolojik analizler sırasında saptanan etil alkolün yorumlanması adli toksikolojinin en yaygın sorunlarından biridir. Kan örneklerinde saptanan etil alkolün, alım ya da endojen oluşuma bağlı olup olmadığının ayrımının yapılması gereklidir. Bu çalışmada, yüksek kan şeker düzeyinin endojen etil alkol oluşumu üzerine etkisi araştırıldı. Kontrol (n=10) ve diyabet (n=10) grubunda yer alan deney hayvanlarından alınan her bir kan örneği, iki NaF ve iki EDTA içeren toplam dört adet tüpe paylaştırıldı. Kan örnekleri buzdolabında ve oda ısısında saklanmak üzere kendi içinde iki gruba ayrıldı. Örneklerin tümünden 0, 24, 48, 72 ve 96 saat sonra glikoz ve etil alkol düzeyi çalışıldı. Kontrol grubunda yer alan örneklerin hiçbirisinde etil alkol oluşumu saptanmadı. Diyabet grubunda yer alan ve buzdolabında bekletilen örneklerde de etil alkol oluşmadığı gözlendi. Bununla birlikte, oda ısısında bekletilen ve EDTA içeren örneklerde, 72 ve 96 saat sonra 10 olgunun 7'sinde (%70) etil alkol oluşumu saptandı. Oda ısısında bekletilen ve NaF içeren örneklerde, 72 ve 96 saat sonra 10 olgunun 4'ünde (%40) etil alkol saptandı. Diyabet grubunda EDTA içeren örneklerde, 72 saat sonra oda ısısında bekletilenlerde buzdolabında bekletilenlere göre etil alkol oluşumu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu ve 96 saat sonra bu farklılığın devam ettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The interpretation of ethyl alcohol which detected during the toxicological analysis is the most common problem in forensic toxicology. The source of positive ethyl alcohol in blood samples must be distinguished whether ingestion or endogenous production. In this study, the effect of high blood glucose level on endogenous ethyl alcohol formation was investigated. For this, we took our blood samples from two groups of rats (control group=10, diabetic group=10), and put each blood sample in four tubes (two of them in grey stopper tubes which contain NaF, and two in purple stopper tubes which contain EDTA). One of these two tubes was stored at the refrigerator, and the other one was stored at the room temperature. We measured ethyl alcohol and glucose levels after 0, 24, 48, 72 and 96 hours, in all of samples.There was no ethyl alcohol amounts in blood samples which occur in control group. In diabetic group, we observed that if we store the blood samples at the refrigerator, ethyl alcohol is not formed. However, ethyl alcohol was detected in 7 (%70) after 72 and 96 hours in diabetic group samples which stored at the room temperature and containing EDTA. In diabetic group samples which stored at the room temperature and containing NaF, ethyl alcohol was detected in 4 (%40) after 72 and 96 hours. In samples which was in diabetic grup and contain EDTA, we found significant difference between storage at the refrigerator and at the room temperature according to ethyl alcohol production. In control groups, there was no correlation between glucose and ethyl alcohol levels.