Enfeksiyon etkeni ve kolonize olan grup B streptokokların C5A proteaz, CAMP faktör üretimi, kapsül tipi ve hemolizin aktivitesi açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 248362
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Grup B streptokoklar (GBS) özellikle yenidoğanda pnömoni, sepsis vemenenjite; doğum yapmış kadınlarda endometrit, sezaryan yarasıenfeksiyonlarına ve bakteriyemiye; bağışıklık sistemi baskılanmış hastalardaise ölümcül enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Gastrointestinal sistemdekolonize olabilen GBS'ler, gebe kadınlarda vajene yayılarak bu bölgede debulunabilmektedir. Doğum sırasında bebeğe geçerek, yenidoğanda dakolonize olmakta ve enfeksiyona yol açabilmektedir. Mikroorganizma, C5aproteaz, CAMP faktör üretimi, hemolizin aktivitesi, kapsül yapısı vb. çeşitlivirülans faktörleri ile doku hasarı yapmakta ve kan dolaşımıyla vücudundiğer bölgelerine yayılabilmektedir. Ancak mikroorganizmanınkolonizasyondan enfeksiyon aşamasına geçmesindeki mekanizma henüztam olarak aydınlatılamamıştır.Araştırmamızda, laboratuvarımıza gönderilen klinik örneklerden izoleedilen 50 kolonize ve 50 etken GBS kökeni, C5a proteaz, CAMP faktörüretimi, hemolizin aktivitesi açısından karşılaştırılmış ve serotipleribelirlenmiştir.Kolonize olan kökenlerle enfekte eden kökenler arasında virulansfaktörleri açısından fark olup olmadığını belirlemek amacıyla, mikroplaktaabsorbans ölçümüne dayanılarak yapılan deneylerde, kolonize olan grup ileinvazif grup arasında; C5a proteaz üretimi açısından benzer sonuçlarbulunurken, CAMP faktör üretimi ve hemolizin aktivitesinin, enfeksiyonetkeni olan GBS grubunda kolonize olan gruba göre daha yüksek orandaolduğu saptanmıştır.Ko-aglütinasyon yöntemi ile yapılan serotiplendirme çalışmalarında,kolonize olan 50 adet GBS kökeninden, 12'sinin (% 24) serotip Ia, 11'inin (%22) serotip II, 7'sinin (%14) serotip III, 3'ünün (% 6) serotip Ic, 3'ünün (%6)serotip R, 2'sinin (% 4) serotip V, 1'inin (% 2) serotip IV, 2'sinin (% 4) II/R,1'inin (% 2) III/R olduğu belirlenmişken; 8'i (% 16) ise tiplendirilememiştir.iiiEnfeksiyon etkeni olan 50 adet GBS kökenlerinin, 15'i (% 30) serotipII, 13'ü (% 26) serotip Ia, 10'u (% 20) serotip III, 2'si (% 4) serotip R, 1'i (% 2)serotip IV, 1'i (% 2) serotip VIII, 3'ü (% 6) serotip II/R, 2'si (% 4) serotip III/Rolarak tiplendirilmiş, 2'si (% 4) ise tiplendirilememiştir.Çalıştığımız virulans faktörlerinden polisakkarit ve protein tipleri ileC5a proteaz üretimi açısından her iki grup arasında bir farksaptanamamıştır. CAMP faktör ve hemolizin aktivitesi enfeksiyon etkenigrupta kolonizan gruba göre yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Group B streptococci cause pneumonia, sepsis and menengitis in neonates;endometritis, sectio wound infections, bacteremia in women and lifethreathening infections in immunosupressed patients. GBS may colonizeusually in the gastrointestinal tract and spread to vagina in pregnant women.During birth they are transmitted to the baby and cause colonization andinfection in newborns. The microorganism causes tissue damage viavirulence factors such as C5a protase, CAMP factor production, haemolysinactivity, capsule type and spread to the other areas via blood. However, howthe microorganism shifts from the colonization step to the infection step isnot clear yet.To determine whether there is a difference between the colonizingand infecting strains we compared 50 colonized and 50 invasive GBS strainsisolated from the various clinical samples in our laboratory according tothree different virulence factors (C5a protease, CAMP factor production,haemolysin production) and their serotype were identified.While similar results were found in the invasive group and colonizinggroup regarding C5a protease production by measuring absorbance valueson the microplate, the CAMP factor production and haemolysin activity werefound to be higher in infectious GBS strains.In the serotype studies performed by using the coagglutinationmethod we found that out of the 50 colonized GBS strains, 12 were serotypeIa, 11 were serotype II, 7 were serotype III, 3 were serotype Ic, 3 wereserotype R, 2 were serotype V, 1 was serotype IV, 2 were II/R and 2 wereuntypable.Out of the 50 GBS strains that caused infection, 15 were serotype II,13 were serotype Ia, 10 were serotype III, 2 were serotype R, 1 wasvserotype IV, 1 was serotype VIII, 3 were serotype II/R, 2 were serotype III/Rand 2 were untypable.According to our study serotypes and C5a protease production werenot different in the two groups but CAMP and heamolysin activity werehigher in infective strains which could have a role in invasive GBS infections.