Kandidemi saptanan erişkin olgularda risk faktörlerinin belirlenmesi ve kolonizasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors and colonization in patients with candidemia
- Tez No: 289287
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN HALİS AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETKandidemi invazif kandidozda en sık görülen klinik tablodur. Kan kültüründe Candida spp. üremesi tedavi edilmesi gereken bir klinik durumdur.Bu çalışmanın amacı;1.Erişkin hastalarda gelişen kandidemilerde risk faktörlerinin retrospektif olarak analiz edilmesi,2.Kandidemi gelişen hastalardaki farklı anatomik bölgelerdeki kolonizasyonun kandidemi ile ilişkisinin prospektif olarak incelenmesidir.Kandidemi insidansı toplam kandidemili hasta sayısının 1000 yatan hasta sayısı ve 10000 hasta gününe oranlanması ile hesaplandı. 12 yıllık süreç, karşılaştırmanın daha kolay yapılacağı düşünülerek 6 yıllık ikişer periyoda ayrıldı (1996-2001 ve 2002-2007). Erişkin hastalardaki risk faktörleri retrospektif olarak değerlendirildi.Kolonizasyon ile kandidemi ilişkisinin incelenmesi için 1 Kasım 2006-30 Ocak 2008 tarihleri arasında kandidemi tanısı alan hastalarda farklı anatomik bölgelerden kandida kolonizasyonunu saptamak için kültür alındı. Kandidemi etkeni ile kolonize olan aynı türler arasında moleküler benzerlik karyotipleme ile değerlendirildi. Pittet ve ark.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION OF RISK FACTORS AND COLONIZATION IN PATIENTSWITH CANDIDEMIACandidemia is the most frequent manifestation observed with invasive candidiasis and Candida spp. growth in blood culture is a case that requires treatment.This study aims to provide;1.A retrospective analysis of the risk factors on candidemia development in adult patients;2.Prospective study of the relation between candidemia and colonization observed at different anatomical areas in patients with candidemia developmentCandidemia incidence is determined by taking the rate of total number of patients with candidemia per 1000 patients admitted to the hospital and per 10000 patient days. The 12-year period studied is divided into two six-year periods for better comparison (1996-2001 and 2002-2007). The risk factors of adult patients were analyzed retrospectively.To study the relation between colonization and candidemia, culture samples were taken from patients diagnosed with candidemia, between 1st November 2006 and 30th January 2008, to identify candidemia colonization at different anatomical areas on the body. Molecular similarities between the same species colonized with candidemia, as active ingredient were identified by karyotyping. Colonization index developed by Pittet et.al.