Perimenopozda ve menopozda vazomotor semptomların kemik yoğunluk ölçümleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The relation of hot flashes with bone mineral density in perimenopausal women
  1. Tez No: 248364
  2. Yazar: ALPER TURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ERENUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Sağlıklı perimenopozal ve erken postmenopozal kadınlarda ateş basması semptomlarıile lumbar vertebralardaki kemik mineral dansitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak.MATERYAL METOD: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Jinekoloji ve MenopozPolikliniğine, Eylül 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasında başvuran yaşları 45-55 arasında,sağlıklı perimenopozal ve doğal postmenopozal 79 hasta çalışmaya alındı. Hastalara verilengünlükler ile 1 hafta boyunca sıcak basmalarının şiddeti ve epizodlarını işaretlemeleri istendi .Her hastanın sıcak basması şiddet skorlaması yapıldı. Vazomotor semptomları olan 46 hasta(ortalama yaş; 50,8± 0,48 ) ile kontrol grubu, semptomsuz 33 hastanın (ortalama yaş; 49,8 ±0,59) DEXA Dual Enerji X Işını Absorptiyometrisi ile L2-L4 veretebral KMY ölçümlerikarşılaştırıldı.BULGULAR: Her iki grubun yaş, parite, VKİ'leri bakımından dağılımları benzer oluparalarında belirgin farklılık bulunmadı. Sıcak basması şiddet skorlaması semptomsuz Agrubunda tüm hastalarda `'0'' , semptomlu B grubunda ortalama değer 1,56 idi (min 0-max 3).L2-L4 lumbar vertebralarda KMY ölçümleri karşılaştırıldığında A grubunda ortalama değer +0,318 ± 0,19 , ve B grubunda ortalama değer - 0,53 ± 0,21 (p=0.007). KMY ölçümlerinde -1,5SD ve altındaki hasta oranı B grubunda %32,6 , A grubunda %6,1 idi(p=0,005) .SONUÇLAR: Ateş basmalarının varlığında, KMY ölçümlerinde anlamlı derecede düşüklüksaptanmaktadır. Özellikle 45-55 yaş arası bayanlarda ciddi osteopenik ve osteoporotik hastaoranları % 30 civarındadır. Osteoporoz için bilinen risk faktörlerinin dışında , ateş basmasısemptomları bağımsız bir risk faktörü olarak kabul edebiliriz. Perimenapozal ve özellikle erkenpostmenopozal dönemde sıcak basmalarının varlığı, osteoporoz için erken bir uyarıcı belirteçolarak kullanılabilir. Ateş basmalarının varlığında KMY ölçümlerinin bu yaş grubundadeğerlendirilmesi gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Kemik mineral yoğunluğu; Menopoz; Sıcak basmaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : THE RELATION OF HOT FLASHES WITH BONE MINERAL DENSITY INPERIMENOPAUSAL WOMENOBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the changes in bone mineral density oflumbar spines , for perimenopausal and early postmenopausal women with vasomotorsymptoms.MATERIAL AND METHODS: Healthy 79 perimenopausal and early postmenopausal womenat the ages of 45-55 , attended to Marmara University Menopause and Gynaechology Clinicbetween September 2007 and June 2008 included to the study. According to presence ofvasomotor symptoms, the patients divided into two groups (A and B). The patients wererequested to fill the diaries according to their severe and episodes of hot flashes for 7 days. Thepatients hot flushes severe scores were calculated . Group B symptomatic patients (N;46 , meanage 50,8± 0,48 ) lumbar spine BMD values measured by DEXA (Dual Energy X rayAbsorptiometri ) were compared to Group A (N;33 , mean age 49,8 ± 0,59 ) asymptomaticgroup. Group B and Group A patients were also compared by the values of lower cut-off -1,5SD BMD values to find out the severe osteopenic or osteoporotic patients.RESULTS : Both Group A and Group B were similar from the point of wiev of mean age,parity , BMI. Severety score of hot flushes value was `?0 `? for all asymptomatic grup Aparticipants. Group B symptomatic patients mean value was 1,56±0,1 (0;3] . The results ofL2-L4 lumbar spine BMD values Group B compared to Group A were significantly low levels (Group B: - 0,53 ± 0,21 ; Group A: + 0,318 ± 0,19 ) p value=0,007 . Lower levels of cut-off -1,5BMD levels, the ratio of Group A was % 6,1 , and group B was % 32,6 (p=0,005). As wecompared severe osteopenic and osteoporotic patients of groups, there is significantlydifferences we observed (p=0.005).CONCLUSION: Significantly low BMD levels were determined with hot flashes existences.We found out % 30 rates severe osteopenic and osteoporotic BMD levels, at 45-55 years agedwomen complaining hot flushes. İt is acceptable that vasomotor symptoms are independent riskfactors for osteoporozis. These results suggest that menopausal symptoms are useful for theeffective identification of perimenopausal and early postmenopausal women at higher risk of lowBMD and osteoporosis.KEY WORDS : Bone mineral density; Menopause; Hot flashes