Postmenopozal kadınlarda vasomotor semptomlar ve hiperlipidemi ilişkisi
The relationship of vasomotor symptoms and hiperlipidemia in postmenoposal women
- Tez No: 635088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Menopoz daha önce menstrüel siklusların olan bir kadının 1 yıl boyunca kalıcı olarak menstrüasyonun olmamasıdır. Perimenopoz ve sonrasında postmenopoz döneminde kadınların %80'inin yaşadığı başlıca menopoz semptomu vasomotor semptomlardır. Kadın sağlığı ve yaşam kalitesi açısından vasomotor semptomları etkileyen risk faktörlerinin saptanması ve tedavisi önem kazanmaktadır. Amaç: Çalışmada postmenopozal kadınlarda vasomotor semptomlar ile lipid profilleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde sahada eğitim alan aile hekimlerinin çalışmış oldukları Aile sağlığı birimlerindeki polikliniklere Şubat 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında başvuran postmenopozal dönemdeki 48-54 yaş grubu 200 kadın katılımcı ile analitik, kesitsel ve ilişki arayıcı bir çalışma yapıldı. Katılımcılara menopoz semptomları değerlendirme ölçeği formunun da bulunduğu anket çalışması uygulandı. Bulgular: Çalışmada katılımcıların yaş, vücut kitle indeksi, parite, çalışma durumu, menopoza giriş şekli ile MRS toplam puan ve alt grup puanları arsında fark bulunmadı. Kadın katılımcılarda 48-50 yaş grubunda 54 yaş grubuna göre menopoz semptomları değerlendirme ölçeği psikolojik şikayetler alt grup ortalama puanı daha yüksek bulundu (p=0,033). Evli olan kadınlarda ürogenital şikayetler alt grup ortalama puanı evli olmayanlara göre daha fazla saptandı(p=0,032).
Özet (Çeviri)
Introduction: Menopause is the permanantly absence of menstruation for 1 year of a woman with regular menstrual cycles before The main menopausal symptom with 80% of women in perimenopause and postmenopausal periods is vasomotor symptoms. In terms of women's health and quality of life, the detection and treatment of risk factors affecting vasomotor symptoms is important. Objective: The study aimed to investigate the relationship between vasomotor symptoms and lipid profiles in postmenopausal women. Material and Method: : This study was done by family physicians who are trained in Izmir Atatürk Education and Research Hospital Family Medicine Clinic and at the same time they worked in their own outpatient clinics in family health care center units .This analytical, cross-sectional and relationship-finder study was conducted with 200 female participants aged 48-54 in the postmenopausal period, which was applied to outpatient clinics which was mentioned above between February 2019 and November 2019. Participants were surveyed, including the menopause symptoms evaluation scale form. Results: : There was no difference between the age, body mass index, parity, working status, the way they entered menopause and MRS total points and subgroup scores. The scale of the evaluation of menopausal symptoms compared to the 54-year-old group in the 48-50 age group in female participants was found to have a higher average score in the lower group of psychological complaints (p=0.033). In women who are married, urogenital complaints were found to have a lower group average score higher than those who were not married (p=0.032).