Kahramanmaraş şalvar güreşi ve dünyadaki benzerleri ile kıyaslanması
Kahramanmaras shalwar wrestling and its comparision with similar activities around the world
  1. Tez No: 248383
  2. Yazar: VELİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, geleneksel şalvar güreşlerinin Türk ve diğer toplumlardaki durumu, tarihi süreç içerisindeki geçirdiği aşamalar ve günümüzdeki durumu tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmada, Türk ve dünya spor tarihine yansıyan yönüyle eski Türkler den günümüze şalvar güreşleri hakkında az ve sınırlı olan yerli kaynakların yanı sıra, Asya Türk cumhuriyetleri ile bu sporun yapıldığı diğer ülkelerin kültür unsurları ile birlikte birçok resimlerle de destekleme yoluna gidildi. Bu metotla yerinde ve yeni elde edilen bilgiler, eksik olduğu sanılan eski bilgilerle karşılaştırılarak konuya yeni bir bakış ve boyut getirilmeye çalışıldı.Bu çerçevede Türkiye dışı Türk ve diğer toplumların benzeri ya da aynı motiflerle yapıldığı görülen şalvar güreşleri; Kahramanmaraş da bundan 30 yıl öncesine kadar çok yoğun bir şekilde yapılırken, son yıllarda senede bir kez ancak yapılabildiği görülmüştür. Elazığ'ın Palu ilçesinde 1940' larda yapıldığına rastlanılan şalvar güreşine, bu tarihten sonra rastlanılmamaktadır.Asya Türk halklarından Tuva ve Saka(Yakut) Özerk cumhuriyetinde şalvar güreşinin aynısına rastlanılırken, Azarbaycan'da ise benzerine rastlanılmıştır. Türk toplumları dışında bu güreşin aynısına Büyükkanarya Adalarında rastlanılmış, benzerlerine ise İsveç, İsviçre ve Moğolistan'da rastlanılmıştır.Şalvar güreşi'nin Anadolu Türklerinde bir Bektaşi geleneği olduğu geleneksel kültür unsurlarından ve folklorik özelliklerinden anlaşılmaktadır. Dolayısıyla tarihinin XII-XIII.yy. dayandığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish and other communities in the state of the traditional shalwar(baggy trousers) wrestling, history and present status of the process his stage has been trying to detectin the study, Turkey and World sports history that reflects aspects of the present old Turkish baggy trousers and little about wrestling with limited domestic resources, as well as Asian Turkish republics of the sport on the elements of the culture of other countries with the support of many pictures to the road were. Obtained with this method in place and the new information with old information is thought to be missing about comparing a new look and size were trying to bring.In this context, outside of Turkey is Turkish and other societies with similar or the same motif on the common wrestling baggy trousers; in Kahramanmaraş or 30 years before it too is done in an intensive, year in recent years can be done 1 time, but was seen. İt was done in Palu town of Elazig in about 1940 shalwar found to wrestling, after this date found.Asian Turkey Tuva peoples and Saka (Ruby) in the Autonomous Republic of the same common shalwar wrestling, Azerbaijan also was found in the same. Turkish communities outside the United canary islands found in the same wrestling, is similar to Sweden, Switzerland and Mongolia also was found.Turkey in the Anatolian Bektashi tradition of wrestling baggy trousers as an element of traditional culture and folklore features is understood. Therefore, in the history of XII-XIII. It is understood based on centuries