Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinin mahalli kültürünün spor pratiğine yansıması
  1. Tez No: 58613
  2. Yazar: ZİYA BOYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
122 ÖZET Bu araştırmada“Mahalli kültürün spor pratiğine yansıması”konusu, Kahramanmaraş ve Gaziantep illeri düzeyinde ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan 1996 yılına kadar geçen süre içinde konu, sosyal ve ekonomik yönlerden ele alınarak değerlendirilmiştir. Kültürel oyunların, hem çeşitlilik hem de amaçları itibariyle benzerlikler gösterdiği anlaşılmıştır. Mahalli kültürün bir parçası olarak kabul edilen sportif oyunların, fiziksel, zihinsel, sosyal açılardan günümüz spor pratiğine yansımaları araştırılmıştır. Dikkat ve refleks geliştirici, zeka oyunları ve savaş oyunları adı altında kategorilere ayrılarak, incelenen kültürel oyunlar, şalvar, karakucak ve aba güreşi dışında günümüz spor pratiğine doğrudan etki yapmadığı anlaşılmıştır. Ancak oyun figürleri itibariyle araştırmada yer verilen oyunlar spor hareketleri için gerekli olan, dikkat, algı, refleks, sosyal uyum, zihinsel gelişim, eğitim, kültürel devamlılık, şenlikler, kişilik, sağlıkgibi alanlarda doğrudan etkili olduğu da anlaşılmıştır. Bir başka ifadeyle kültürel oyunlar spor pratiğine teknik olarak doğrudan yansımamakla birlikte, sporun temel amaçlarının gerçekleştirilmesinde etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY On this research; subject of local culture's reflection to the sport activities have been held by taking Kahramanmaraş and Gaziantep regions. From establishment of republic of Turkey to the 1996 years period This subject is investigated by the sociol and economical sides it has been abserved that cultural activities has shown resembline to each other in order to purposes and vanetieo. The sport activities which is accepting a part af local culture, is reseaced with todays sport proacticing reflecting by physical; memanal and sacidsider care and reflex improving inteugence plays and war plays sperated catoganes and researched under these name's cultural plays. Has not been effected directly. Today's sport practice besides“Şalvar, aba, wrestling, and free style wrestling”. But it has has been found out that, this has effected directly as of play ficures and necessary details for sport activities like; care, reflex, solial, hormany, inteugence improvement,education, personality, heolthetc. As a result of this research; cultural plays has not been effected directly and tecnıcıaly sport activities. But it has been effected directly man base purpase of sport activities, are found.