Maksiller protraksiyonda farklı kuvvet yönlerinin dentofasiyal yapıya etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of different force directions on maxillofacial structures during maxillary protraction
- Tez No: 248386
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yönlerdeki protraksiyon kuvvetlerinin dentofasiyal etkilerinin incelenmesidir.Bu çalışmada her biri 15 birey içeren iki grup oluşturuldu. Birinci grubun yaş ortalaması 11,39 ? 0,77 yıl, ikinci grubun yaş ortalaması 12,13 ? 1,35 yıldır. Çalışmadaki olgular Angle Sınıf III molar ilişki ile negatif ya da baş başa overjet ilişkisine sahiptir.Çalışma gruplarındaki bireylerden tersine headgear uygulama öncesi ve sonrası lateral sefalometrik filmler, panoramik radyografiler, ağız dışı ve içi fotoğraflar ve ortodontik modeller alındı. Başlangıç kayıtlarının tamamlanmasından sonra hastalarda üst birinci büyükazı ve küçükazı dişleri bantlanarak ölçü alındı. Elde edilen bantlı modeller üzerinde Hyrax apareyi yapıldı. Her iki grupta da apareyin vidası 12 saat arayla ilk hafta boyunca aktive edilip takip eden ikinci hafta boyunca 12 saat ara ile kapatıldı. Bu açma/kapama işlemi birer hafta tekrar edildi. Takiben, birinci grupta toplam 700 gr kuvvet yüz arkından yüz maskesinin dudak önü barına uygulandı. Protraksiyon kuvvetinin yönü okluzal düzleme paralel ve 15 mm üzerindeydi. İkinci grupta toplam 700 gr kuvvet maksiller kaninin meziyalindeki kancadan dudak önü bara okluzal düzlem ile 15 derece açı ile aşağı yönde uygulandı. Her iki grupta da tersine headgear ilk üç ay 16?18 saat kullanıldı. İkinci üç ay tersine headgear aynı kuvvet ile 12 saat kullanıldı. İkinci 6 aylık dönemde ise hastalardan tersine headgear'in 6 saat gece kullanımı istendi. Grup içi önem kontrolü için ?Wilcoxon? testi, gruplar arasında meydana gelen ortalama farkların önem kontrolü için ?Mann-Whitney U? testi kullanıldı.Her iki grupta da belirgin maksiller iskeletsel katkı ile Sınıf III malokluzyon düzelmesi meydana geldi. Okluzal seviyeden aşağı doğru kuvvet uygulaması ile kıyaslandığında kuvvet uygulanma yerinin okluzal düzlemin üzerinden uygulanması daha az molar diş ekstrüzyonu, daha az ön ve alt ön yüz yüksekliği artışı ve daha az öne ve yukarı maksiller rotasyon ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
This study consisted of two groups, each containing 15 cases. The average chronological age was 11,39 ? 0,77 years and 12,13 ? 1,35 years for the first and second groups, respectively. The cases had an Angle Class III molar relationship with a negative or an edge to edge overjet.Lateral cephalometric films, panoramic radiographs, intra- and extra-oral photographs and orthodontic models were taken before and at the end of reverse headgear application . After the initial records, impressions were taken following banding of the upper first premolars and molars. Hyrax appliances were prepared. For both groups, the screws were activated every 12 hours during the first week and deactivated every 12 hours during the second week. This activation/deactivation procedure was repeated. Subsequently, a total of 700 grams of force was applied from the hooks of the face bow to the pre-labial bar of the face mask in the first group. The direction of the protraction force was parallel and 15 mm above the occlusal plane. In the second group a total of 700 grams of force was applied from the hooks mesial to the maxillary canines to the pre-labial bow with a downward and forward pull of 15° to the occlusal plane. During the first 3 months the reverse headgear was used for 16-18 hours in both groups. For the second 3 months the reverse headgear was worn for 12 hours with the same force level. During the second 6 months the patients were instructed for nocturnal wear of the reverse headgear for 6 hours. The Wilcoxon test was applied to determine the significance of the differences within each group and the Mann-Whitney U test was used to determine the significance of the differences between the groups.In both groups correction of Class III malocclusion with pronounced maxillary skeletal contribution was obtained. The force application above the occlusal plane resulted in less molar extrusion, less total and lower anterior facial height increase along with a diminished forward and upward maxillary rotation when compared with the downward force application at the occlusal level.