Vitiligolu hastalarda göz bulgularının değerlendirilmesi
Determination of ocular symptoms in patients with vitiligo
- Tez No: 248394
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Vitiligo, deride melanosit yıkımı ile seyreden, iyi sınırlı, depigmente maküllerle karakterize bir hastalıktır. Etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamakla birlikte günümüzde otositotoksik, otoimmün, nöral ve biyokimyasal kökenli hipotezler üzerinde durulmaktadır. Bunlardan en fazla kabul göreni otoimmün teoridir. Vitiligo diğer bazı otoimmun hastalıklarla da birlikte görülebilmektedir ve bu durum otoimmun teori için bir kanıt oluşturmaktadır.Yapılan klinik ve hayvan deneylerine dayanan çalışmalar vitiligonun sistemik bir orijininin olabileceğini ve diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi vitiligoda da oküler ve odyolojik bozuklukların olabileceğini göstermiştir.Bu çalışmada vitiligolu hastaların göz muayenelerinin yapılarak göz bulgusunun olup olmadığının saptanması, vitiligolu hastalarda göz tutulumu sıklığının belirlenmesi ve bu bulguların yaş, cinsiyet, hastalığın süresi, eşlik eden otoimmün hastalıklarla ve yerleşim yeri ile ilişkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Çalışma kapsamına Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde vitiligo tanısı alan 45 hasta alındı. Değerlendirmeye alınan her hastanın ayrıntılı anamnezi alınarak, dikkatli bir fizik muayene yapıldı. Hastalar yaş, cinsiyet, vitiligo lezyonlarının klinik tipleri, yerleşim yeri, hastalığın süresi, eşlik eden sistemik otoimmün hastalık yönüyle ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi. Vitiligoya eşlik edebilen sistemik otoimmün hastalıkların tanısına yönelik laboratuar incelemeler yapıldı.45 hastanın 31'inde (% 68.9) çoğunluğu asemptomatik olan çeşitli göz bulguları tespit edildi. Hastalarımızda rastlanan göz bulguları sıklık sırasına göre; fokal hipopigmente alan % 44.4, lenste embriyoner nükleusta noktasal tarzda kesafet % 20, koroidal nevüs % 6.6, lenste psödoeksfolyasyon % 4.4, glokom % 2.2, pigment epitel düzensizliği % 4.4, korneada dejenerasyon % 2.2, keratokonus % 2.2, posterior üveit % 2.2 olarak tespit edilmiştir.Hastalarımızda göz bulguları ile cinsiyet, vitiligonun süresi, yerleşim yeri, otoimmün hastalıklar arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı (p >0.05)Bu çalışma ile vitiligolu hastalarda kutane lezyonların yanı sıra göz bulgularının da olabileceği ve bu hastalarda yapılacak ayrıntılı oftalmolojik muayenenin bazı göz bulgularını ortaya çıkarmada faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a disorder characterized by well-bordered, depigmented macular patches caused by destruction of melanocytes from epidermis. Although the etiopathogenesis of the disorder is unclear, recent studies focused on otocytotoxic, autoimmune, neural and biochemical hypothesis. The most acknowledged one is autoimmune theory. The disease is associated with other autoimmune diseases and this is the major evidence of autoimmune theory.The clinical studies and animal studies showed that vitiligo can have a systemic origin and like other otoimmune diseases, patients with vitiligo can also have ocular and odiologic symptoms.In the present study, we aimed to determine the presence and frequency of ocular symptoms of patients with vitiligo and the association of these symptoms with age and gender of patients, duration and localization of the disease and accompanying autoimmune diseases.45 patients diagnosed as vitiligo in Ataturk University School of Medicine Department of Dermatology are included to the study. All patients had a detailed physical examination and evaluated according to their age and gender, clinical types of lesions of vitiligo, localization of lesions, duration of disease and accompanying autoimmune diseases. Biochemical studies are done for diagnosis of accompanying autoimmune disease.At 31 of 45 patients (68.9%), there were various ocular symptoms which are mostly asymptomatic. Ocular symptoms were focal hypopigmented areas in 44.4% of patients, punctat opasitiy at embriyonal nucleus of lens in 20 % of patients, choroidal nevus in 6.6% of patients, pseudoexfoliation of lens in 4.4% of patients, glokom in 2.2% of patients, disorder of epithelium of pigment in 4.4% of patients, corneal degeneration in 2.2% of patients, keratoconus in 2.2% of patients, posterior uveitis in 2.2% of patients.There was not significant difference between ocular symptoms and gender of patients, duration of disease, localization of disease and accompanying autoimmune diseases. (p>0.05)In the present study, it was concluded that patients with vitiligo can have not only cutaneous lesions but also ocular symptoms, so in this patients detailed ophthalmologic examination will be helpful for diagnosing ocular symptoms.