Tiroid hastalarında görülen deri belirtileri ve hastalıkları
Cutaneus symptoms and disorders accompanying thyroid diseases
  1. Tez No: 89034
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Dermatology, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada tiroid hastalıklarına eşlik eden deri bulgularını saptamak amacıyla 200'ü hipertiroidili, 100'ü ötiroidili, 60'ı hipotiroidili olmak üzere 360 hasta incelendi. Çalışmamızda tiroid hastalıklarının spesifik deri lezyonlan gözlenmemiştir. Nonspesifik deri lezyonlan olarak hipertiroidili hastalarda; hiperhidroz (%75.5), sıcak, nemli deri (%73), difrüz alopesi (%42), telenjiektazi (%32), ince, yumuşak saçlar (%29), palmar eritem (%23), hiperpigmentasyon (%22), jeneralize pruritus (%16.5), flushing (%14), kronik ürtiker (%9), dermografizm (%6), onikolizis (%4.5), vitiligo (%3), alopesi areata (%2), pretibial miksödem (%0.5), büllöz pemfigoid (%0.5) saptandı. Ötiroidili hastalarda; hiperhidroz (%43), sıcak, nemli deri (%31), diflüz alopesi (%20), ince, yumuşak saçlar (%16), palmar eritem (%16), telenjiektazi (%13), hiperpigmentasyon (%12), jeneralize pruritus (%9), flushing (%8), kuru, soğuk, soluk deri (%7), vitiligo (%4), onikolizis (%1) mevcut idi. Hipotiriodili hastalarda; kuru, soğuk, soluk deri (%55), diffuz alopesi (%36.3), ince, kırışık, gevşek göz kapaklan (%28.3), genişlemiş burun (%16.6),fasyal miksödem (%10), düz-kırmızı dil (%10), kaşların 1/3 dış kısımlarında kayıp (%8.3), vücut kıllarında azalma (%8.3), gevrek-kınlgan tırnaklar (%8.3), kalınlaşmış dudaklar (%8.3), kronik ürtiker (%6.6), jeneralize pruritus (%6.6), dermografizm (%5), ekzema craguele (%3.3), vitiligo (%3.3) ksantom (%1.6) ve makroglosi (%1.6) gözlendi Sonuç olarak; tiroid hastalıklarının tanısında deri bulgulan iyi bir rehberdir. Deri, saç, tırnak ve muköz membranlar dikkatli olarak gözden geçirildiklerinde bir çok patolojik bulguya rastlanabilmekte ve bazen bunlar hastaların tiroid hastalığı tanısı almasında ilk basamağı oluşturabilmektedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 360 patients, 200 with hyperthyroid-100 with euthyroid-60 with hypothyroid, have been examined to determine cutaneous symptoms accompanying thyroid diseases. Specific cutaneous lesions of thyroid diseases have not been observed in our study. In the patients of hyperthyroid, as nonspecific cutaneous lesions, hyperhidrosis (75.5 %), warm and moist skin (73%), diffuse alopecia (42 %), telangiectasia (32%), thin and soft hair (29%), palmar erythema (23%), hyperpigmentation (22%), generalize pruritus (16.5%), flushing (14%), chronic urticaria (9%), dermographism (6%), onycholysis (4.5%), vitiligo (3%), alopecia areata (2%), pretibial myxedema (0,5%), bullous pemphigoid (0.5%) have been found. In the patients of euthyroid; hyperhidrosis (43%), warm and moist skin (31%) diffuse alopecia (20 %), thin and soft hair (16%), palmar erythema (16%), telangiectasia^ %), hyperpigmentation (12 %), generalize pruritus (9 %), flushing (8 %),dry-cold-paled skin (7 %), vitiligo (4 %), onycholysis (1 %) have been recorded. In the patients of hypothyroid; dry-cold- paled skin (55 %), diffuse alopecia (36.3 %), thin -trinkled-soft eye's palpebra (28.3 %), broad nose (16.6 %),facial myxedema (10 %), smooth-red tongue (10 %), loss at the outside of 1/3 eyebrows, decrease in the hair of body (8.3 %), brittle nails (8.3 %), swollen lips (8.3 %), chronic urticaria ( 6.6 %), generalize pruritus (6.6 % ), dermographism (5 %), eczema craguele (3.3 %), vitiligo(3.3 %), xantom (1.6 %) and macroglossia (1.6 %) have been observed. As a result; at the diagnosis of the thyroid diseases, cutaneous findings are good guide. When skin, hair, nail and mucous membranes are carefully examined, many pathologic findings may be seen and sometimes those can be the first step to diagnose the patients of thyroid diseases. 46