Futbolda küçük alan oyunlarına verilen fizyolojik cevapların karşılaştırılması
Comparasion of physiological responses to small - sided soccer games
- Tez No: 248408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÜNVER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, küçük alan oyunlarına verilen fizyolojik cevaplar arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya bir süper lig takımının alt yapısında futbol oynayan 15.7 ± 0.4 yaş, 176.8 ± 4.6 cm boy, 65.5 ± 5.6 kg vücut ağırlığı, 53.1 ± 5.9 ml.kg-¹.dk-¹ VO2Maks , 195.9 ± 7.4 atım/dk KAHMaks ortalamalı 16 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklere ilk olarak antropometrik ölçümleri, sonra ise Modifiye Mekik Koşusu Testi ve Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi yapılmıştır. Son olarak 2'şer gün arayla 1x1, 2x2, 3x3, 4x4 küçük alan oyunları 6'şar set oynatılmıştır. Deneklerin küçük alan oyunları sonucunda 1x1, 2x2, 3x3, 4x4 oyunlardaki 6 setin Laktik Asit (LA), Kalp Atım Hızı (KAH) ve Maksimum Kalp Atım Hızı Yüzdesi (%KAHMaks) ortalamaları 1x1 oyun için 9.4 ± 2.9 mM.L-ı , 168.6 ± 8.8 atım/dk., %86.1 ± 4.2 ; 2x2 oyun için 8.0 ± 2.8 mM.L-ı , 172.3 ± 10.0 atım/dk., 88.0 ± 4.9 % ; 3x3 oyun için 7.5 ± 2.5 mM.L-ı , 181.7 ± 6.9 atım/dk., % 92.8 ± 4.1 ; 4x4 oyun için 7.2 ± 2.7 mM.L-ı , 179.3 ± 8.4 atım/dk., % 91.5 ± 3.6 olarak bulunmuştur. Deneklerin tanımlayıcı istatistikleri hesaplandıktan sonra oyunlar arası ve setler arası farklar tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile farkların hangi oyunlardan ve setlerden kaynaklandığını belirlemek için ise Bonferroni Post-Hock ile 0.05 anlamlık düzeyi kullanılarak araştırılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda 1x1, 2x2, 3x3, 4x4 küçük alan oyunları arasında LA açısından istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine differences of the physiological responses to small- sided soccer games. Data were collected from 16 young voluntary soccer players ( age 17 ± 0.4 years, stature 176.8 ± 4.6 cm., body weight 65.5 ± 5.6 kg., VO2Max 53.1 ± 5.9 ml.kg-¹.min-¹, Heart Rate Max 195.9 ± 7.4 beats.min-¹ ). Firstly, all subjects were performed anthropometic measurements, performed modify shuttle run, and Yo-Yo intermittent recovery tests, respectively. Secondly, the same subjects were performed 6 sets one- , two-, three-, and four-a-side games 2 days apart. Subjects? Lactic Acid (LA), Heart Rate (KAH), and percent of Maximum Heart Rate (%KAHMaks) means were found for one-a side 9.4 ± 2.9 mM.L-ı , 168.6 ± 8.8 beats.min-¹, % 86.1 ± 4.2 ; two-a-side 8.0 ± 2.8 mM.L-ı , 172.3 ± 10.0 beats.min-¹, 88.0 ± 4.9 % ; three-a-side 7.5 ± 2.5 mM.L-ı , 181.7 ± 6.9 beats.min-¹, % 92.8 ± 4.1 ; four-a-side 7.2 ± 2.7 mM.L-ı , 179.3 ± 8.4 beats.min-¹, % 91.5 ± 3.6 in small-sided games, respectively. After the descriptive statistics was computed, the differences between games and sets were calculate with one way repeated measures of ANOVA. Statistical significance was determined by calculating Bonferroni Post-Hock procedure and the alpha level was set at p0.05).