Egzersizde oksidatif stres ve siyalik asit düzeyleri
Oxidative stress and sialic acid levels in exercise
  1. Tez No: 248424
  2. Yazar: KADRİYE HEKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMİN ROTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Siyalik asitler, özellikle hücre zarında çok önemli görevleri olan glikoprotein ve glikolipitlerin oligosakkarit zincirlerinin son bölgelerine bağlı şeker zincirleridir. Organizmada çok çeşitli biyolojik işlevlere sahip olan siyalik asit, meme kanseri kolon kanseri gibi pek çok kanser türü için tümör belirteci olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kronik karaciğer hastalıkları, pnömoni, romatoit artrit gibi bazı hastalıklarda da serum siyalik asit düzeyinde yükselme olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmalarda siyalik asit düzeylerinin egzersizle de artış gösterdiği belirtilmiştir. Düzenli olarak yapılan egzersizin canlı yaşamındaki yararları iyi bilinir, fakat bunun yanı sıra oksidan/antioksidan dengesini değiştirerek oksidatif strese neden olabildiği de bilinmektedir. Egzersizle gelişen lipit peroksidasyon ürünü malondialdehit (MDA), oksidatif stresin belirlenmesinde kullanılan önemli bir parametredir. Bu çalışmada 20 Wistar sıçan, kontrol (n=10) ve egzersiz (n=10) grubu olarak ikiye ayrıldı. Egzersiz grubu 4 hafta boyunca haftanın 5 günü düzenli olarak 30 dk. koşu bandında koşturuldu. Bu çalışma sırasında, egzersiz grubundan 2 sıçan öldüğü için 8 sıçanla çalışmaya devam edildi. Her iki grubunda plazmalarında MDA ve total siyalik asit (TSA) düzeyleri ölçüldü. MDA tayini için Ohkawa'nın MDA'nın tiyobarbitürik asitle reaksiyonuna dayalı yöntemi, TSA tayini için Warren'in tiyobarbitürik asit yöntemi kullanıldı. Sonuçlar Mann-Whitney U testine göre değerlendirildi.Egzersiz ve kontrol grubu MDA ve TSA seviyeleri hesaplandı. Her iki parametre de egzersiz grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Sialic acids are sugar chains that can bind the terminal region of glycoprotein and glycolipids which have very important roles especially on cell membrane. Sialic acid has various biological functions in organism that, it can be used as a marker for several cancer types such as breast and colon cancer. Furthermore increased serum sialic acid level was observed in some diseases such as chronic liver disease, pneumonia and rheumatoid arthritis. Some experiments show that increased level of sialic acid was designated by physical traning. It is well known that regular physical training benefits in human life however, on the side it can change the oxidant-antioxidant equilibrium and can cause oxidative stress. Lipid peroxidation product malondialdehyde (MDA) formed by physical training is a important parameter for the detection of oxidative stress. In this study, 20 Wistar rat was used; n:10 as control, n:10 as physical training group. Physical training group run regularly 30 minutes for 5 days in a week for four weeks. During this study due to 2 defunct rat we keept on with 8 rats in physical training group. Plasma MDA and total sialic acid (TSA) levels were detected for each group. We used Ohkawa?s thiobarbituric acid reaction based MDA technique and Warren?s thiobarbituric acid procedure for TSA measurement. Results were evaluated by Mann-Whitney U test.Plasma MDA and TSA levels were calculated for physical training and control groups. High level was observed for each parameter in physical training group compared to the control group and the difference between two groups was statistically significant ( p0,05).