Kafeik asit fenetil esterin sıçanlarda kronik yüzme egzersiziyle oluşan oksidatif stres ve antioksidan savunma üzerine etkileri
Effects of caffei̇c aci̇d phenyl ester on chroni̇c swi̇mmi̇ng exerci̇se i̇nduced oxi̇dati̇ve stress anti̇oxi̇dant defence i̇n rats
  1. Tez No: 387220
  2. Yazar: MEHMET ATİLLA ZEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERDAR GERGERLİOĞLU, PROF. DR. HAKKI GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Propolisin aktif bileşeni olan Kefeik asit fenetil ester (CAPE) uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Antioksidan, antiproliferatif, immü sistem düzenleyici ve antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra lipit peroksidasyonunu baskıladığı gibi lipoksijenaz aktivitesini de engelleyici özellik göstermektedir. Prooksidanlar ile antioksidanlar arasındaki dengenin prooksidanlardan tarafa değişmesi oksidatif stres olarak bilinir. Egzersiz esnasında oksijen tüketimi ile reaktif oksijen türleri ROS oluşumu ile sonuçlanmaktadır. Egzersiz ile uyarılmış oksidatif stres ile uyuşmayan bu yararlı bileşenler bilinse de, CAPE' nin kan redoks düzeyi üzerine etkilerini değerlendiren kronik yüzme egzersiz modeli kullanılarak yapılan araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda wistar albino tipi erkek sıçanların 4 hafta süresince, haftadan 5 gün, günde 1 saat süreyle yüzdürülmesine dayanan kronik yüzme egzersizi modelinde CAPE'nin oksidatif parametreler üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla hayvanlar önce egzersiz yaptırılan ve yaptırılmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Daha sonra ise her iki grupta kontrol, etanol, CAPE olmak üzere alt gruplar oluşturuldu. Her egzersiz seansını takiben kontrol gruplarına 10 µmol/kg i.p. serum fizyolojik, etanol gruplarına % 40'lık 1 ml/kg i.p. etanol ve 10 µmol/kg i.p. CAPE verildi. Çalışma sonunda egzersiz yaptırılan grupta kronik egzersize bağlı oksidatif strese yanıt olarak plazma süperoksit dismutaz (SOD) egzersiz yaptırılmayan gruba kıyasla artış, malondialdehit (MDA), total tiyol ve nitrikoksit (NO) değerlerinde anlamlı bir değişimin olmadığı gözlendi. Egzersiz yapmayan sıçanlar plazma SOD aktivitelerini karşılaştırıldığında CAPE grubunda kontrol grubuna göre anlamlı artış gözlendi. CAPE'nin plazma MDA, NO ve tiyol seviyelerine anlamlı bir etkisi gözlenmedi. Kronik egzersizde CAPE tedavisi antioksidan kapasiteyi artırmadı. Akut egzersiz modeline karşılık bulduğumuz çelişkili sonuçlar; kronik yüzme egzersiz modelinde endojen savunmanın oksidatif hasarın engellenmesinde yeterli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Caffeic acid phenethyl ester (CAPE) is an active component of honeybee propolis extracts and has been used for many years as a folk medicine. It has antiinflammatory, immunomodulatory, antiproliferative and antioxidant properties and has been shown to inhibit lipooxygenase activities as well as suppress lipid peroxidation. Oxygen consumption during exercise results ROS generation. Changing the balance between prooxidants and antioxidants in the direction of prooxidants is named as oxidative stress. The beneficial effects of these components in the conflict of exercise induced oxidative stres are known but as we know there isn't any investigation that evaluates the effects of CAPE in chronic swimming exercise model in blood redox status. In this study we investigated the effects of CAPE on oxidative stres parameters in wistar albino rats by chronic swimming exercise model (1h/day, 5days/week along 4 weeks). Rats were seperated into 2 groups as trained and untrained and then subgroups were generated as control, ethanol, cape. After every exercise bout 10 µmol/kg i.p.serum physiologic (SF) for control groups, 1 ml/kg i.p. ethanol (40%) for ethanol groups, 10 µmol/kg i.p. CAPE groups were given. At the end of this study when we compare trained group with untrained groups significantly increase in plasma superoxide dismutase (SOD) activity, any significant change in malondialdehit (MDA), thiol levels and NO levels were observed. When compared the untrained groups plasma SOD activity there have been a significant increase in CAPE group compared control group. There wasn't observed any significant effect of CAPE in plasma MDA, NO and thiol levels. Treatment with CAPE did not augment anti-oxidant capacity in chronic exercise. We deduce that our opposing results to that in acute exercise models show that endogen defence is sufficient to prevent oxidative injury in chronic swimming exercise.