Lise öğrencilerinin spora katılımında ailenin etkisi
The effect of family on high school students? participation in sports
- Tez No: 248441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada spor sosyolojisi araştırmalarında önemli bir sosyal değişken olan aile, lise öğrencilerinin spora katılımları çerçevesinde araştırılmaktadır.Küçük bir kent özelliğine sahip olan Kozan'da lise öğrencileri üzerinde yapılan bu araştırmada ailenin sosyo-ekonomik özellikleri ile öğrencilerin spora katılım düzeyleri arasında ilişkiler aranmıştır. Araştırmada ayrıca ailede geçmişte spor yapanların olması ve ebeveynin genel olarak spora ve özellikle de çocuklarının spor yapmasına yönelik tutumları da öğrenilmeye çalışılmıştır.Araştırmada, yaş, cinsiyet, doğum yeri, eğitim, meslek, gelir düzeyi ve sporla ilgili tutumlar bağımsız değişken olarak, spora katılım düzeyi ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir.Araştırma verileri lise öğrencileri arasından seçilen 200 kişilik bir örneklemden ve öğrencilerin ailelerinden anket tekniği ile elde edilmiştir. Araştırma verileri düz ve çapraz tablolar halinde sunulmuş değişkenler arasında ilişkilerin test edilmesinde ki-kare tekniği uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Lise öğrencilerinin spora katılımlarında ailenin etkisini araştıran bu çalışma sonucunda ailenin sosyal bir değişken olarak spora katılımı etkilediği bulunmuştur. Özellikle ailenin gelir düzeyi, öğrencinin doğum yeri ve cinsiyet ile spora katılım düzeyi arasında ilişkiler bulunmaktadır. Spora karşı ailenin tutumu önemli oranda olumludur. Aileler çocuklarının spor yapmasını destekleyip teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we have researched the family which is an important social variable in sports investigation in frame of high school students? participation in sports.In Kozan which has a small city-life, the investigation has recearched the relation between the level of students? participation in sport and the level of families? social and economical situation. In investigation, also, it was been tired to learn that there are students who already familiar with sports and parents? attitudes towards sport and their children?s interest.In this research, age, sex, hometown, the level of education, job, the level of income and the ideas about sport have been taken as independent variable; but, the level of participation in sport has been taken as dependent variable.The research datum has been obtained from a two-hundred sample chosen among high school students and from students? family with inguiry techingue. ?x²? techigue has been applied while testing the relation between variables by the research datum being presented as basic and cross. In investigation, the level of significance has been taken 0.05At the end of the research which has investigated the effect of family on high school students? participation in sport, it has been found out that the family has affected the participation in sport as a social variable. Especially, there are relations between the level of families? income, students? hometown, sex and the level of participation in sport. The attitude of family towards sport is significantly positive. Families has supported their children about sport.