Organik fosforlu insektisitlerin düz kasların kasılma kinetikleri üzerine etkileri
The effects of organophosphorous insecticides on smooth muscle contraction kinetics
- Tez No: 248443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ÇÖMELEKOĞLU, PROF. DR. NECLA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dünyada ve ülkemizde tarım zararlıları ile mücadelede, verimli ve kaliteli ürün elde etmek amacıyla pestisitler yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarımsal savaşımda kullanılan pestisitlerin hedef organizmaları yok etmelerinin yanı sıra, hedef olmayan canlılarda da hasara yol açması üstesinden gelinmesi gereken bir sorundur.Bu çalışmada organik fosforlu bir insektisit olan diklorvosun, fallop tüpü düz kası spontan aktivitesine olan etkisi incelenmek üzere Sprague Dawley türü dişi sıçan kullanıldı. Deneylerde diklorvosun 5x10-7 M, 1x10-6 M, 5x10-6 M, 1x10-5 M, 2x10-5 M, 1x10-4 M, 6 farklı konsantrasyonuyla çalışıldı. Fallop tüplerinin ritmik spontan kontraksiyonları zaman alanında kaydedildikten sonra, Fourier Dönüşümü kullanılarak frekans alanına dönüştürüldü. Elde edilen Fourier analizi sonucunda diklorvos ve diklorvos+atropinin fallop tüplerinin spontan kontraksiyonları üzerine etkisi genlik ve frekans açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pesticides are commonly used against agricultural pests in the world and in our country to produce good and quality crops. It is a problem required to be coped with that pesticides which are used against agricultural pests not only eradicate target organisms but also causing to harm in non target organisms. In this study, we used female rats of Sprague Dawley species to investigate the effects of the dichlorvos, an organophoshate insecticide, on the spontaneous activity of fallopian tube smooth muscle. Six different dichlorvos concentrations were used in experiments: 5x10-7 M, 1x10-6 M, 5x10-6 M, 1x10-5 M, 2x10-5 M, 1x10-4 M. After fallopian tube?s rhythmic spontaneous contractions had recorded in time area, they were converted frequency area by using Fast Fourier Transformation. As a result of Fourier analysis, the effects of dichlorvos, both dichlorvos and atropin on spontaneous contractions of fallopian tube were analysed in terms of frequency and amplitudes.