Spor medyasının başarı ve başarısızlık yüklemesi; kültürlerarası bir karşılaştırma
Attributions of success and failure in sports media; a cross-cultural comparison
  1. Tez No: 248444
  2. Yazar: RAMAZAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞEFİK TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Alman ve Türk spor medyasının başarı ve başarısızlığa ilişkin yüklemeleri karşılaştırılmıştır. Başarımın Türk ve Alman bağlamında hangi modelle açıklandığı araştırılmıştır. 2002 Dünya Futbol Şampiyonasında ikinci olan Alman Ulusal Takımının ikincilik maçı sonucuna dair Alman Spor Medyasının başarı ve başarısızlığa ilişkin yüklemeleri ile aynı şampiyonada üçüncü olan Türk Ulusal Takımının üçüncülük maçı sonucuna dair Türk Spor Medyasının başarı ve başarısızlığa ilişkin yüklemeleri Markus ve Kitayama (2006) tarafından oluşturan kategorilere göre kodlanmış ve analiz edilmiştir. Alman ve Türk Spor Medyası başarımın kaynağını farklı modeller kullanarak açıklamışlardır. Alman Spor Medyası, kişisel özellikler ve yarışma kategorilerini kullanarak başarımı ayrışık modelle açıklamıştır. Türk Spor Medyası, kişisel özellikler ve duygusal durumlar kategorilerini kullanarak başarımı ayrışık ve birleşik olarak açıklamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study attributions of success and failure in German and Turkish sports media were compared. We examined in German and Turkish contexts how explain agency in which models. Attributions of success and failure in German Sports media coverages about secondariness and Turkish sports media coverages about third place in 2002 FIFA were coded and analized with regard to categories which had been developed by Markus and Kitayama (2006). German and Turkish sports media was explained source of agency using different models. German sports media used categories of personal characteristic and competition to explain agency as a disjoint. Turkish sport media used categories of personel characteristic and emotional states to explain agency as a contjoint/discoint.